Jan Paweł II zaskoczył, Benedykt XVI rozbawił. Co dla dziennikarzy szykuje Franciszek?


W sobotę papież spotka się na audiencji specjalnej z dziennikarzami. Potwierdza to otwartość Franciszka, ale trzeba pamiętać, że nie jest to jakaś rewolucyjna decyzja. Benedykt XVI także spotkał się z przedstawicielami mediów na początku swego pontyfikatu, a pierwszym papieżem, który docenił znaczenie dobrych kontaktów z dziennikarzami, był Jan Paweł II w 1978 r.

Franciszek spotka się z dziennikarzami w sobotę o godz. 11 w Auli Pawła VI. Nie wiadomo do końca, jaką formułę przyjmie to spotkanie, ale raczej na pewno bardziej będzie przypominało papieską audiencję, a nie konferencję prasową, w stylu choćby ks. Lombardiego.

I oczywiście będzie to spotkanie miało znaczenie raczej symboliczne, niż praktyczne. Bo zresztą trudno, by było inaczej, gdy naprzeciwko papieża pojawi się kilka tysięcy dziennikarzy z całego świata.

Jan Paweł II zaimprowizował...

Bezpośrednie spotkania papieża z dziennikarzami zaczęły się za czasów papieża Polaka - w 1978 r. Krótko po wyborze, Jan Paweł II składał wizytę w poliklinice Gemelli choremu przyjacielowi biskupowi Andrzejowi Deskurowi.

- Tam czekali na niego dziennikarze. Z szacunkiem, z daleka stali. A papież ich przywołał gestem "Zbliżcie się". I rozmawiali przez prawie 1,5 godziny. Zdumieni dziennikarze zadawali pytania, papież im odpowiadał, w sposób najzupełniej prosty, wyczerpujący. Nieprzyzwyczajeni do tego dziennikarze zapytali: Ale Ojcze Święty, czy to teraz tutaj zawsze tak będzie? Na co Jan Paweł II odpowiedział: Jeśli mi pozwolą... - tak tamtą zaimprowizowaną konferencję prasową wspomina Jacek Pałasiński, który teraz w Rzymie z bliska przygląda się początkom pontyfikatu Franciszka.

Jak wspominał kilka lat temu watykanista Reutera Philipp Pullela, potem Jan Paweł II spotkał się z dziennikarzami w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Wówczas było to absolutne novum.

...Benedykt XVI kontynuował

Tym tropem podążył Benedykt XVI. W przeddzień inauguracji pontyfikatu spotkał się w auli Pawła VI z kilkoma tysiącami dziennikarzy.

- Świadomy swej misji oraz znaczenia, jakie mają media, Kościół starał się współpracować ze światem społecznego przekazu, zwłaszcza począwszy od Soboru Watykańskiego II. Niewątpliwe Jan Paweł II był wielkim rzecznikiem tego otwartego, szczerego dialogu. W ciągu ponad 26 lat pontyfikatu utrzymywał stałe owocne kontakty z wami, którzy jesteście zaangażowani w komunikację społeczną - przypomniał papież.

Benedykt XVI, przemawiając po włosku, angielsku, francusku i niemiecku, podziękował dziennikarzom za ich pracę w ostatnich tygodniach, dzięki której - jak podkreślił - uwaga całego świata skupiona była na Placu św. Piotra.

Benedykt XVI z niezwykłą sympatią zwracał się do dziennikarzy, a nawet kilkakrotnie wywołał ich śmiech, zapowiadając, że zmienia język swego przemówienia. Spotkanie trwało około 15 minut.

Co powie Franciszek?

Po spotkaniu z Benedyktem XVI wielu dziennikarzy oczekiwało raczej konferencji prasowej, przypominało ono jednak bardziej audiencję.

Nie wiadomo, jaki przebieg będzie miało spotkanie z mediami Franciszka. Już wpisał się w zwyczaje poprzedników, bo dziennikarzy przyjmie w okresie między wyborem na papieża a uroczystą inauguracją pontyfikatu.

Jan Paweł II został papieżem 16 października 1978, pierwszy raz z dziennikarzami rozmawiał 17 października, a uroczysta inauguracja pontyfikatu odbyła się 22 października. Benedykt XVI został papieżem 19 kwietnia 2005, audiencja dla mediów odbyła się 23 kwietnia, a msza inaugurująca pontyfikat - 24 kwietnia. Franciszek, podobnie do poprzednika, w przeddzień spotkania z dziennikarzami, a audiencji spotkał się z kardynałami. Kilka dni po audiencji dla mediów, zainauguruje pontyfikat.

Autor: //gak/k / Źródło: Radio Vaticana, PAP, TVN24, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: