Izraelskie ataki zgodne z prawem? Komisarz ONZ ma "poważne wątpliwości"


Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay poinformowała w piątek, że jest poważnie zaniepokojona izraelską ofensywą w Strefie Gazy, która może wykraczać poza prawo wojenne zabraniające atakowania ludności cywilnej.

W oświadczeniu Pillay wzywa obie strony konfliktu do respektowania prawa wojennego. Stanowi ono, że należy podjąć wszelkie możliwe kroki, aby rozróżnić cele wojskowe od obiektów cywilnych i uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej - przypomniała komisarz. - Otrzymaliśmy bardzo niepokojące informacje o ofiarach cywilnych, wśród których są również dzieci (...). Rodzi to poważne wątpliwości co do tego, czy izraelskie ataki pozostają w zgodzie z prawem międzynarodowym - głosi komunikat.

Atakowanie budynków cywilnych to naruszenie prawa międzynarodowego

Izrael podkreśla, że stara się za wszelką cenę uniknąć ofiar wśród cywili, ale Hamas ukrywa cele militarne w zabudowaniach cywilnych.

Pillay zaapelowała więc do palestyńskich ugrupowań walczących z Izraelem, by nie umieszczały obiektów wojskowych wśród domów zamieszkanych przez cywili oraz nie przypuszczały ataków z tych miejsc.

- Atakowanie budynków cywilnych jest naruszeniem prawa międzynarodowego - podkreśla Pillay, która była sędzią w Międzynarodowym Trybunale Karnym.

Egipt zamyka przejście graniczne

W piątek Egipt zdecydował się ponownie zamknąć jedyne prowadzące z jego terytorium do Strefy Gazy przejście graniczne Rafah po tym, gdy otwarto je na jeden dzień dla ewakuacji rannych. Poinformowała o tym administracja spraw wewnętrznych Strefy Gazy. Jak podała ONZ-owska agencja pomocy uchodźcom UNRWA, przez Rafah ewakuowano w czwartek do Egiptu 501 Palestyńczyków. Na dokonywane ze Strefy Gazy od początku bieżącego tygodnia ataki rakietowe Izrael odpowiada uderzeniami lotniczymi, które spowodowały już śmierć blisko stu osób. Oczekujący w piątek przed przejściem Rafah ranni musieli powrócić do palestyńskich szpitali.

Egipt zamknął swą granicę ze Strefą Gazy w czerwcu.

Egipski dylemat

Po obaleniu na początku lipca 2013 roku przez wojsko prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, w Egipcie nasiliły się represje wobec islamistów. Rządzące Strefą Gazy radykalne ugrupowanie palestyńskie Hamas jest odgałęzieniem Bractwa Muzułmańskiego.

Nowe władze Egiptu nie tylko zamknęły przejście Rafah, ale także podjęły energiczną akcję likwidowania potajemnie budowanych tuneli, którymi przemyca się do Strefy Gazy towary o przeznaczeniu cywilnym oraz broń.

[object Object]
Protest w IzraeluPAP/EPA
wideo 2/20

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości