TVN24 | Świat

Pierwszy kraj Zatoki Perskiej otworzył ambasadę w Izraelu

TVN24 | Świat

Autor:
momo/dap
Źródło:
PAP

Zjednoczone Emiraty Arabskie otworzyły w środę swoją ambasadę w Tel Awiwie. W uroczystości wziął udział nowo wybrany prezydent Izraela Icchak Hercog. 10 miesięcy temu oba kraje sformalizowały dwustronne stosunki dyplomatyczne.

Ambasador Mohamed al-Chaja podniósł flagę Emiratów na budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Tel Awiwie, gdzie mieści się ambasada. - Od czasu normalizacji stosunków dyplomatycznych po raz pierwszy rozpoczęliśmy rozmowy (z Izraelem - red.) na temat handlu i inwestycji - oświadczył al-Chaja. - Podpisaliśmy ważne umowy w różnych dziedzinach, w tym dotyczące gospodarki, podróży lotniczych, technologii i kultury - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent Izraela nazwał otwarcie ambasady ZEA w Tel Awiwie "ważnym kamieniem milowym w podróży ku przyszłości, pokojowi, dobrobytowi i bezpieczeństwu" na Bliskim Wschozie. - Zobaczenie flagi Emiratów powiewającej dumnie w Tel Awiwie jeszcze rok temu wydawało się naiwnym marzeniem - oświadczył Isaac Herzog. - Pod wieloma względami to coś naturalnego i normalnego - dodał.

Miesiąc wcześniej miała miejsce inauguracja izraelskiej ambasady w ZEA. 

Porozumienie Abrahama i ustanowienie stosunków dyplomatycznych

Za prezydentury Donalda Trumpa USA pomogły wynegocjować tak zwane porozumienie Abrahama, które ustanowiło stosunki dyplomatyczne między Izraelem i ZEA i w dalszej konsekwencji przyczyniło się do nawiązania stosunków między Izraelem a Bahrajnem, Sudanem i Marokiem w 2020 roku.

W ciągu kilku miesięcy od nawiązania relacji ZEA i Izrael szybko zwiększyły obroty handlowe do kilkuset milionów dolarów. Jak poinformowało w czerwcu izraelskie MSZ, ponad 200 tysięcy izraelskich turystów odwiedziło już ZEA, a zwłaszcza emirat Dubaju, który nie wymaga od przyjezdnych długiej kwarantanny w związku z COVID-19 i jest otwarty dla turystów.

ZEA są pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowił stosunki dyplomatyczne z Izraelem, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony Autonomii Palestyńskiej, Iranu i Turcji.

Większość społeczności międzynarodowej nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela. Jedynie cztery kraje otworzyły tam swoje ambasady: w 2018 roku Stany Zjednoczone i Gwatemala oraz w 2021 roku Kosowo i Honduras.

Autor:momo/dap

Źródło: PAP