Pracownicy agencji ONZ do spraw uchodźców palestyńskich (UNRWA), zwolnieni z izraelskiego aresztu, oskarżyli władze Izraela o zmuszanie ich do składania fałszywych zeznań. UNRWA, której zarzucono, że "miała powiązania z Hamasem", zamieściła te doniesienia w swym raporcie.
UNRWA podała w swoim raporcie, że niektórzy jej pracownicy, zwolnieni z izraelskiego aresztu, oskarżyli władze Izraela o zmuszanie ich do składania fałszywych zeznań, jakoby agencja miała powiązania z Hamasem i że jej personel brał udział w ataku na Izrael - poinformowała w piątek agencja Reutera, która powołuje się na ten dokument.
Zwolnieni z powodu zarzutów ze strony Izraela
Raport dotyczy 12 pracowników UNRWA, którzy na początku tego roku zostali zwolnieni w pracy w agencji w następstwie zarzutów ze strony Izraela, że aktywnie uczestniczyli w ataku terrorystycznym Hamasu.
W dokumencie, według agencji Reutera, szczegółowo opisano zarzuty złego traktowania w izraelskich więzieniach, przedstawione przez niezidentyfikowanych Palestyńczyków, w tym kilku pracujących dla UNRWA.
CZYTAJ TEŻ: Izraelski wywiad: pracownicy agencji ONZ pomagali w porwaniach i dowozili amunicję terrorystom
W dokumencie wskazano, że kilku palestyńskich pracowników UNRWA zostało zatrzymanych przez armię izraelską, a po uwolnieniu skarżyło się na złe traktowanie i znęcanie ze strony Izraelczyków. Według ich zeznań miały miejsce poważne pobicia, podtapianie i groźby wyrządzenia krzywdy członkom rodziny.
"W trakcie zatrzymania pracownicy Agencji byli poddawani groźbom i naciskom ze strony władz izraelskich oraz byli naciskani, aby składali fałszywe zeznania przeciwko Agencji. Mieli mówić, że Agencja ma powiązania z Hamasem i że pracownicy UNRWA brali udział w okrucieństwach z dnia 7 października 2023 roku" - napisano w raporcie.
UNRWA informuje o naruszeniach praw człowieka
Dyrektor ds. komunikacji UNRWA Juliette Touma stwierdziła, że agencja planowała przekazać informacje zawarte w 11-stronicowym raporcie agencjom w ONZ i poza nią, specjalizującym się w dokumentowaniu potencjalnych naruszeń praw człowieka.
- Kiedy wojna dobiegnie końca, należy przeprowadzić serię dochodzeń, aby zbadać wszelkie naruszenia praw człowieka - powiedziała.
W raporcie są też zeznania innych palestyńskich więźniów w Izraelu, którzy mówią o znęcaniu się, w tym pobiciach, poniżaniu, groźbach, atakach psów, przemocy seksualnej i śmierci więźniów, którym odmówiono leczenia.
Źródło: PAP