Izraelska dokumentacja wywiadowcza, która skłoniła wiele krajów do wstrzymania funduszy dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), zawiera zarzuty, jakoby niektórzy jej pracownicy brali udział w porwaniach i zabójstwach podczas ataku z 7 października, który wywołał wojnę w Strefie Gazy.
Sześciostronicowa dokumentacja, z którą zapoznała się agencja Reuters, zawiera zarzuty, że około 190 pracowników Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), w tym nauczycieli, działało jako bojownicy Hamasu lub Islamskiego Dżihadu. Dokument zawiera nazwiska i zdjęcia 11 z nich.
Portal Jerusalem Times podał, że z izraelskiej dokumentacji wywiadowczej wynika, że zatrudniony przez UNRWA doradca edukacyjny pomagał w porwaniu Izraelki 7 października, pracownik socjalny organizacji rozprowadzał amunicję, a inny przenosił pociski do granatników.
Z dokumentacji wynika również, że pracownik agencji ONZ transportował ciało zabitego żołnierza (Hamas już w przeszłości używał zwłok Izraelczyków jako karty przetargowej) oraz koordynował transport terrorystów w dniu ataku na Izrael. Inny miał bezpośrednio uczestniczyć w masakrze kibucu, w którym wymordowano 97 osób. Trzej dostali SMS-y kierujące ich do konkretnych punktów ataków.
Z danych wywiadu wynika również, że pracownik UNRWA przetrzymywał uprowadzonego izraelskiego zakładnika. W listopadzie o takim przypadku mówił jeden z uwolnionych zakładników - agencja uznała wówczas te doniesienia za "gołosłowne oskarżenia".
Z analiz cytowanych przez "Wall Street Journal" wynika, że 10 proc. palestyńskich pracowników UNRWA "ma bliskie powiązania" z działającymi w Strefie Gazy organizacjami terrorystycznymi.
Minister spraw zagranicznych Israel Kac powiedział, że szef UNRWA Philippe Lazzarini powinien podać się do dymisji. - Pracownicy UNRWA uczestniczyli w masakrze z 7 października - podkreślał.
Wstrzymanie finansowania UNRWA
Zebrane dane zostały uznane za wystarczająco wiarygodne do podjęcia działań przez rząd USA, a następnie rządy kilkunastu innych państw, które ogłosiły wstrzymanie finansowania UNRWA. Także Komisja Europejska wstrzymała finansowanie. Agencja apeluje o zmianę tej decyzji, twierdząc, że bez utrzymania międzynarodowego wsparcia będzie musiała radykalnie ograniczyć działania jeszcze przed upływem lutego.
UNRWA poinformowała w piątek o zwolnieniu kilku pracowników w związku z oskarżeniami Izraela.
Palestyński premier Mohammed Sztajeh oskarżył Izrael o "polityczny atak z premedytacją" na agencję, którą od dawna krytykuje. Wezwał też do przywrócenia funduszy pomocowych.
Polskie MSZ: czekamy na wynik śledztwa w sprawie rzekomych powiązań
Do doniesień odniosło się w mediach społecznościowych polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Czekamy na wynik śledztwa w sprawie rzekomych powiązań personelu UNRWA z masakrą z 7 października. Polska weryfikuje wszystkie informacje, wspierając w tym zakresie ONZ. Niezbędna pomoc humanitarna dla ludności cywilnej niezmiennie pozostaje celem misji" - przekazało MSZ na platformie X.
7 października tysiące terrorystów ze Strefy Gazy najechało Izrael, zabijając ponad 1200 osób, w większości cywili, dopuszczając się aktów gwałtu i przemocy seksualnej oraz uprowadzając ponad 240 osób. W trakcie tymczasowego zawieszenia broni w listopadzie rządzący w Strefie Hamas uwolnił 110 uprowadzonych w zamian za 240 więźniów palestyńskich. Szacuje się, że w Strefie Gazy nadal przetrzymuje się około 132 zakładników.
Czym jest UNRWA?
UNRWA jest agencją ONZ powołaną w 1949 roku do pomocy palestyńskim uchodźcom przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Jest to jedyna w historii agencja ONZ stworzona do zajmowania się wyłącznie pojedynczą grupą uchodźców, pochodzących z jednego regionu świata i jednego konfliktu.
Wszystkimi innymi uchodźcami, którzy opuścili domy w związku z wszystkimi innymi konfliktami, toczącymi się od 78 lat na wszystkich kontynentach, zajmuje się Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
UNRWA jest jednym z największych pracodawców w Strefie Gazy, prowadzi m.in. sieć szkół i innych ośrodków. Od dawna była oskarżana przez Izrael o przychylność wobec Hamasu. Izrael zarzucał, że pod szkołami agencji budowane są tunele terrorystów, zaś nauczyciele biorą udział w antyizraelskiej indoktrynacji palestyńskich dzieci. Do tej pory administracja Joe Bidena nie reagowała na tę krytykę.
Placówki ONZ-owskiej agencji niejednokrotnie były atakowane przez Izrael podczas obecnej operacji wojskowej. Na skutek tych ataków zginęło ponad 100 pracowników UNRWA.
Źródło: Reuters, PAP