Izraelski wywiad: pracownicy agencji ONZ pomagali w porwaniach i dowozili amunicję terrorystom

Źródło:
Reuters, PAP

Izraelska dokumentacja wywiadowcza, która skłoniła wiele krajów do wstrzymania funduszy dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), zawiera zarzuty, jakoby niektórzy jej pracownicy brali udział w porwaniach i zabójstwach podczas ataku z 7 października, który wywołał wojnę w Strefie Gazy.

Sześciostronicowa dokumentacja, z którą zapoznała się agencja Reuters, zawiera zarzuty, że około 190 pracowników Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), w tym nauczycieli, działało jako bojownicy Hamasu lub Islamskiego Dżihadu. Dokument zawiera nazwiska i zdjęcia 11 z nich.

Portal Jerusalem Times podał, że z izraelskiej dokumentacji wywiadowczej wynika, że zatrudniony przez UNRWA doradca edukacyjny pomagał w porwaniu Izraelki 7 października, pracownik socjalny organizacji rozprowadzał amunicję, a inny przenosił pociski do granatników.

Z dokumentacji wynika również, że pracownik agencji ONZ transportował ciało zabitego żołnierza (Hamas już w przeszłości używał zwłok Izraelczyków jako karty przetargowej) oraz koordynował transport terrorystów w dniu ataku na Izrael. Inny miał bezpośrednio uczestniczyć w masakrze kibucu, w którym wymordowano 97 osób. Trzej dostali SMS-y kierujące ich do konkretnych punktów ataków.

Z danych wywiadu wynika również, że pracownik UNRWA przetrzymywał uprowadzonego izraelskiego zakładnika. W listopadzie o takim przypadku mówił jeden z uwolnionych zakładników - agencja uznała wówczas te doniesienia za "gołosłowne oskarżenia".

Z analiz cytowanych przez "Wall Street Journal" wynika, że 10 proc. palestyńskich pracowników UNRWA "ma bliskie powiązania" z działającymi w Strefie Gazy organizacjami terrorystycznymi.

ZOBACZ TEŻ: Wojna Izraela z Hamasem. "Horyzont strategiczny to jutro lub pojutrze". A co dalej?

Minister spraw zagranicznych Israel Kac powiedział, że szef UNRWA Philippe Lazzarini powinien podać się do dymisji. - Pracownicy UNRWA uczestniczyli w masakrze z 7 października - podkreślał.

Wstrzymanie finansowania UNRWA

Zebrane dane zostały uznane za wystarczająco wiarygodne do podjęcia działań przez rząd USA, a następnie rządy kilkunastu innych państw, które ogłosiły wstrzymanie finansowania UNRWA. Także Komisja Europejska wstrzymała finansowanie. Agencja apeluje o zmianę tej decyzji, twierdząc, że bez utrzymania międzynarodowego wsparcia będzie musiała radykalnie ograniczyć działania jeszcze przed upływem lutego.

UNRWA poinformowała w piątek o zwolnieniu kilku pracowników w związku z oskarżeniami Izraela.

Palestyński premier Mohammed Sztajeh oskarżył Izrael o "polityczny atak z premedytacją" na agencję, którą od dawna krytykuje. Wezwał też do przywrócenia funduszy pomocowych.

Polskie MSZ: czekamy na wynik śledztwa w sprawie rzekomych powiązań

Do doniesień odniosło się w mediach społecznościowych polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Czekamy na wynik śledztwa w sprawie rzekomych powiązań personelu UNRWA z masakrą z 7 października. Polska weryfikuje wszystkie informacje, wspierając w tym zakresie ONZ. Niezbędna pomoc humanitarna dla ludności cywilnej niezmiennie pozostaje celem misji" - przekazało MSZ na platformie X.

7 października tysiące terrorystów ze Strefy Gazy najechało Izrael, zabijając ponad 1200 osób, w większości cywili, dopuszczając się aktów gwałtu i przemocy seksualnej oraz uprowadzając ponad 240 osób. W trakcie tymczasowego zawieszenia broni w listopadzie rządzący w Strefie Hamas uwolnił 110 uprowadzonych w zamian za 240 więźniów palestyńskich. Szacuje się, że w Strefie Gazy nadal przetrzymuje się około 132 zakładników. 

Czym jest UNRWA?

UNRWA jest agencją ONZ powołaną w 1949 roku do pomocy palestyńskim uchodźcom przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Jest to jedyna w historii agencja ONZ stworzona do zajmowania się wyłącznie pojedynczą grupą uchodźców, pochodzących z jednego regionu świata i jednego konfliktu.

Wszystkimi innymi uchodźcami, którzy opuścili domy w związku z wszystkimi innymi konfliktami, toczącymi się od 78 lat na wszystkich kontynentach, zajmuje się Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

UNRWA jest jednym z największych pracodawców w Strefie Gazy, prowadzi m.in. sieć szkół i innych ośrodków. Od dawna była oskarżana przez Izrael o przychylność wobec Hamasu. Izrael zarzucał, że pod szkołami agencji budowane są tunele terrorystów, zaś nauczyciele biorą udział w antyizraelskiej indoktrynacji palestyńskich dzieci. Do tej pory administracja Joe Bidena nie reagowała na tę krytykę.

Placówki ONZ-owskiej agencji niejednokrotnie były atakowane przez Izrael podczas obecnej operacji wojskowej. Na skutek tych ataków zginęło ponad 100 pracowników UNRWA.

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: Reuters, PAP