Świat

Izrael odda Wzgórza Golan?

Świat

Zdaniem Syryjczyków, premier Izraela jest gotów oddać im Wzgórza Golan
TVN24.plZdaniem Syryjczyków, premier Izraela jest gotów oddać im Wzgórza Golan

Izraelski premier Ehud Olmert miał oświadczyć, że Izrael jest gotów oddać syryjskie Wzgórza Golan w zamian za pokój z Syrią. Tereny te od ponad 40 lat są kością niezgody między Izraelem i Syrią.

Informację tę przekazał syryjskiemu prezydentowi premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, który wcześniej rozmawiał z Olmertem.

Z kolei o rozmowie telefonicznej między syryjskim prezydentem i szefem tureckiego rządu poinformowała w środę w telewizji Al-Dżazira syryjska minister ds. imigrantów Busaina Szaban.

- Olmert jest gotów na pokój z Syrią - oznajmiła Szaban. I podkreśliła, że strona izraelska zadeklarowała w tym kontekście gotowość zwrócenia Wzgórz Golan, okupowanych przez Izrael od 1967 roku.

Izrealski gabinet nie potwierdził dotychczas syryjskich doniesień.

Wzgórza Golan

Wzgórza Golan znajdują się w izraelskich rękach od wojny sześciodniowej z 1967 roku. Kilka lat później, podczas wojny Jom Kippur w 1973 roku, syryjczycy podjęli nieudaną próbę odbicia tych terenów.

W latach 80. Tel Awiw rozciągnął na terenie Wzgórz Golan swój system prawny i podjął decyzję o wcieleniu do Izraela, jednak decyzja ta nie została uznana przez społeczność międzynarodową.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl