Niemcy ewakuują personel dyplomatyczny z Bejrutu

Źródło:
Reuters, PAP

Rząd w Berlinie ewakuował z Libanu część personelu dyplomatycznego, a także obywateli Niemiec wymagających hospitalizacji - poinformowano w oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez niemieckie MSZ. Resort zapowiedział wsparcie dla wszystkich Niemców, którzy będą chcieli opuścić Liban. 

W weekend niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych podniosło stopień zagrożenia dla swoich misji w Bejrucie, Ramallah i Tel Awiwie - podaje Reuters, dodając, że niemieckie ambasady w tych miastach działają nadal. 

Obecnie w Libanie jest zarejestrowanych 1800 obywateli Niemiec - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego MSZ.

Także polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaapelował do Polaków przebywających w Libanie o opuszczenie kraju.

Samolot przelatuje nad Bejrutem (29 września 2024 r.)PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie

Od wybuchu wojny w Strefie Gazy jesienią ubiegłego roku kontrolujący południe Libanu Hezbollah ostrzeliwuje Izrael, na co siły izraelskie odpowiadają kontratakami.

Izrael mocno nasilił w ostatnim czasie naloty na Liban. Zginął w nich m.in. wieloletni przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah, a także wielu innych dowódców tej szyickiej organizacji terrorystycznej oraz generał irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Abbas Nilforuszan. W atakach zostały zniszczone liczne cele związane z Hezbollahem w Libanie. Wśród ofiar śmiertelnych jest też wielu cywilów, według libańskiego ministerstwa zdrowia zginęło ponad tysiąc osób, w tym kobiety i dzieci.

Kłęby dymu nad Bejrutem po izraelskim nalocie (28 września)PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Wiceszef Hezbollahu Naim Kasem zapowiedział w poniedziałek dalszą walkę z Izraelem. Szef irańskiej dyplomacji Abbas Arakczi oznajmił, że zabicie irańskiego generała "nie pozostanie bez odpowiedzi".

W czwartek Unia Europejska wraz z innymi krajami Zachodu i Bliskiego Wschodu wezwała Izrael i Hezbollah do zawieszenia broni na 21 dni. Apel, wystosowany na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poparły: Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada, Wielka Brytania, Japonia, Australia, a także Niemcy, Francja i Włochy.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/WAEL HAMZEH