Premier Benjamin Netanjahu opublikował w czwartek kondolencje po śmierci papieża Franciszka. Wcześniejszy wpis, izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych, został usunięty. Jak tłumaczono, jego publikacja była pomyłką.
- Po kilku dniach milczenia premier Izraela zdecydował się oficjalnie pożegnać zmarłego papieża Franciszka.
- Na jego oficjalnym profilu w serwisie X zamieszczono "najszczersze kondolencje".
- Do śmierci papieża odniósł się wcześniej prezydent kraju Icchak Hercog.
- Wpis na temat Franciszka zamieściło też w poniedziałek MSZ Izraela. Po kilku godzinach usunęło jednak post.
"Państwo Izrael składa najszczersze kondolencje Kościołowi katolickiemu i społeczności katolickiej na całym świecie z powodu śmierci papieża Franciszka. Niech spoczywa w pokoju" - napisał w serwisie X Benjamin Netanjahu. Wpis dodał trzy dni po śmierci papieża. Jego początkowe milczenie nie umknęło uwadze komentatorów.
Prezydent Izraela Icchak Hercog opublikował kondolencje już w poniedziałek. Przedstawił w nich Franciszka jako "człowieka głębokiej wiary i bezgranicznego współczucia, który poświęcił życie na pokrzepianie ubogich i apele o pokój na tym niespokojnym świecie". "Niech jego pamięć pozostanie inspiracją dla aktów życzliwości, jedności i nadziei" - dodał.
Izrael żegna Franciszka
Na zamieszczenie pożegnalnego wpisu zdecydowało się też izraelskie MSZ. "Papieżu Franciszku, spoczywaj w pokoju. Niech jego pamięć będzie błogosławiona" - komunikat tej treści zniknął jednak z kont resortu w mediach społecznościowych. MSZ poinformowało później, że post opublikowano "przez pomyłkę".
Były ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej Raphael Schutz skrytykował w rozmowie z "Jerusalem Post" podejście izraelskiej dyplomacji. "Uważam, że to błędna decyzja, nie powinniśmy prowadzić takich rozliczeń po śmierci" - powiedział, odnosząc się do wycofania wpisów przez resort.
Jak zauważają komentatorzy, po 7 października 2023 doszło do pogorszenia relacji papieża z Izraelem i wieloma przywódcami żydowskimi. Zarzucali oni Franciszkowi, że nie wypowiadał się jednoznacznie o przeprowadzonym przez Hamas ataku. Sprzeciwiali się też jego krytyce izraelskich działań odwetowych.
Franciszek do ostatnich dni potępiał wojnę, apelował o pokój i zwracał uwagę na tragiczną sytuację cywilów w Strefie Gazy. Wzywał również do uwolnienia izraelskich zakładników. Bombardowania strony izraelskiej określał jednak jako "okrucieństwo, nie wojnę". Papież przypominał, że według niektórych ekspertów "to, co dzieje się w Strefie Gazy, nosi znamiona ludobójstwa". Władze Izraela odrzucają wszelkie oskarżenia o łamanie prawa międzynarodowego podczas wojny.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Autorka/Autor: jdw//am
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/News Pictures