Iran buduje w Syrii i Libanie zakłady do produkcji pocisków manewrujących precyzyjnego rażenia, by użyć ich przeciwko Izraelowi - powiedział w poniedziałek izraelski premier Benjamin Netanjahu na spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.
Szef izraelskiego rządu zarzucił Iranowi podczas spotkania z Guterresem w Jerozolimie, że zamienia Syrię w "bazę wojskową w ramach (realizacji) swego deklarowanego od dawna celu - zniszczenia Izraela".
- W tym celu buduje też zakłady do produkcji pocisków manewrujących precyzyjnego rażenia, zarówno w Syrii, jak i Libanie. Izrael nie może na to pozwolić, a ONZ nie powinna - podkreślił Netanjahu.
Zdjęcia satelitarne
Dwa tygodnie wcześniej izraelska telewizja pokazała zdjęcia satelitarne, przedstawiające - jak poinformowano - fabrykę rakiet dalekiego zasięgu pod miastem Banijas w południowo-zachodniej Syrii.
Iran, wróg Izraela, jest jednym z najważniejszych sojuszników prezydenta Syrii Baszara al-Asada i zapewnia mu wsparcie szyickich bojówek w trwającej w tym kraju wojnie domowej.
Izrael od dawna przekonuje, że podczas trwającej od 2011 roku wojny wpływy Teheranu w regionie stopniowo wzrastały za pośrednictwem zarówno jednostek Strażników Rewolucji, jak i szyickich bojówek, w tym zwłaszcza libańskiego Hezbollahu.
Izrael gotowy na jednostronną akcję
W środę Netanjahu zapowiedział podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Izrael jest gotowy podjąć jednostronne działania, by zapobiec umacnianiu się obecności wojskowej Iranu w Syrii.
Rosja, również sprzymierzona z Asadem, uważana jest za kluczowego gracza w próbach zakończeniach syryjskiego konfliktu. Izrael obawia się, że zwycięstwo reżimu Asada zapewniłoby Iranowi stały przyczółek wojskowy w Syrii.
Oprócz prób porozumienia się w tej sprawie z Moskwą władze Izraela starają się jednocześnie przekonać USA, że Iran i jego sojusznicy stanowią w regionie zagrożenie większe nawet niż dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie.
Autor: mm/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Hosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)