Izrael. Był szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego: musimy szykować się na wojnę z Iranem, nawet bez pomocy USA

Autor:
ks
Źródło:
PAP

Musimy przygotować się na wojnę. Możliwe, że będziemy musieli zaatakować Iran - ocenił były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, generał Jakow Amidror, cytowany przez "Times of Israel".

Generał Jakow Amidror, cytowany przez portal "Times of Israel", ocenił, że ostatnie napięcia, niestabilna sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie i zmieniające się priorytety USA sprawiają, że "pogorszenie się" bezpieczeństwa Izraela jest prawdopodobne.

- Musimy przygotować się na wojnę. Możliwe, że będziemy musieli zaatakować Iran, nawet bez amerykańskiej pomocy - powiedział Amidror, który w latach 2011-2013 był szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W przytaczanym przez "Times of Israel" wywiadzie dla jednej z rozgłośni radiowych Amidror mówił też, że podczas święta Paschy w stronę Izraela wystrzelone zostały ze strefy Gazy, Libanu i Syrii rakiety, które można uważać za irańską forpocztę.

Izraelska armiashutterstock

- Iran jest bardziej pewny siebie. Udało mu się podpisać szereg porozumień z państwami arabskimi. Świat zaczyna wyglądać inaczej - powiedział Amidror, komentując przywrócenie stosunków dyplomatycznych między Iranem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską.

Ekspert: USA to już nie ten sam kraj i Irańczycy to widzą

Podał też w wątpliwość zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Izraela. - USA to już nie ten sam kraj (...) i Irańczycy to widzą. Oni mają znacznie ważniejsze problemy niż Bliski Wschód - powiedział.

Izraelska armiaNasser Ishtayeh/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

"Jerusalem Post" napisał w czwartek, że izraelski wywiad wojskowy ostrzegł polityków przed wojną, "która jest bardzo blisko". Po zakończeniu świętego dla muzułmanów miesiąca ramadan należy wstrzymać się z ostrymi działaniami wobec organizacji terrorystycznych takich jak Hamas, Hezbollah oraz rozmieszczonych w Syrii sił sprzyjające Iranowi - zasugerował wywiad.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chcą, by Izrael przestał istnieć, zacieśniają sojusz. "Walczymy z tym samym wrogiem"

Według ekspertów wywiadu "należy powstrzymać eskalację napięć wokół Wzgórza Świątynnego", na którym znajduje się meczet Al-Aksa. Niespokojna sytuacja w tym miejscu służy jedynie wzniecaniu niechęci wobec Izraela w sieciach społecznościowych - ostrzegł wywiad, cytowany przez dziennik, i dodał, że wrogowie Izraela "cieszą się z mniejszego zaangażowania USA" w regionie. Waszyngton bardziej zaabsorbowany jest Chinami i Rosją - ocenił izraelski wywiad.

Zaślepka materiału TVN24GO
Trudny przypadek Izraela. "Wiele rzeczy jest głęboko nieoczywistych"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nasser Ishtayeh/SOPA Images/LightRocket via Getty Images