"Profesjonalnie opracowana" metoda. Armia Izraela po raz pierwszy potwierdza jej stosowanie

Źródło:
PAP
Izraelska armia odkryła czterokilometrowy tunel pod Strefą Gazy. Nagranie
Izraelska armia odkryła czterokilometrowy tunel pod Strefą Gazy. Nagranie Israel Defense Forces
wideo 2/7
Izraelska armia odkryła czterokilometrowy tunel pod Strefą Gazy. Nagranie Israel Defense Forces

Izraelska armia poinformowała w komunikacie, że zalewa wodą morską tunele Hamasu w Strefie Gazy. To pierwsze oficjalne potwierdzenie doniesień, o których w grudniu zeszłego roku jako pierwszy napisał amerykański "The Wall Street Journal".

"Opracowano różne narzędzia umożliwiające przesyłanie dużych ilości wody do tuneli" - przekazały Siły Obronne Izraela (IDF) w komunikacie. "Zdolność ta została profesjonalnie opracowana, łącznie z analizą właściwości gleby i rur, aby upewnić się, że nie nastąpi zanieczyszczenie wód gruntowych" - przekonują.

Zapewniają też, że metoda ta stosowana jest tylko w miejscach, gdzie jest to "właściwe".

Według IDF zalewanie tuneli to tylko jedna z technik neutralizacji podziemnych zdolności Hamasu. Inne metody to "ataki z powietrza, manewry podziemne i operacje specjalne przy użyciu środków technologicznych".

Działacze humanitarni i wielu naukowców kwestionują metodę zalewania tuneli. Twierdzą, że obawiają się skażenia tamtejszych wód gruntowych słoną wodą, co będzie miało katastrofalne skutki dla i tak już słabego dostępu mieszkańców Stefy Gazy do wody pitnej.

Tunel Hamasu w Strefie Gazy, zdobyty przez siły izraelskie Noam Galai/Getty Images

"Metro w Strefie Gazy" o długości około 500 kilometrów

Nazywane przez izraelskie wojsko "metrem w Strefie Gazy" tunele zostały po raz pierwszy wykorzystane do obejścia blokady nałożonej przez Izrael na palestyńskie terytorium po przejęciu tam władzy przez Hamas w 2007 roku.

CZYTAJ: Zmieści się nawet samochód. Przechwycone nagrania Hamasu z największego odkrytego tunelu

Następnie pod granicą z Egiptem wykopano setki tuneli, które służyły Hamasowi do przemieszczania ludzi, towarów, broni i amunicji między Strefą Gazy a światem zewnętrznym. Po wojnie między Izraelem a Hamasem w 2014 r. palestyński ruch rozbudował sieć podziemnych korytarzy i zaczął wykorzystywać je do przygotowań do wystrzeliwania rakiet w kierunku Izraela.

W badaniu opublikowanym 17 października przez Amerykańską Akademię Wojskową w West Point mowa jest o 1300 podziemnych galeriach mających łącznie długość około 500 kilometrów.

Tunel Hamasu. Ujęcie z nagrania udostępnionego przez armię izraelskąIDF

W grudniu "The Wall Street Journal" napisał, że IDF rozpoczęły pompowanie wody morskiej do tuneli w Strefie Gazy. Tydzień później portal Times of Israel poinformował, że próby zakończyły się sukcesem.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Noam Galai/Getty Images