Islam sięga za Koło Podbiegunowe

 
sxc.huMeczet powstał w miejscowości Inuvik na Terytoriach Północno-Zachodnich (NTW)

Kanadyjczycy zapisali nową kartę w historii islamu. Jak? Postawili pierwszy meczet za Kołem Podbiegunowym. Stało się to w miejscowości Inuvik na Terytoriach Północno-Zachodnich (NTW).

Jak podała kanadyjska prasa, meczet był potrzebny, bo w czterotysięcznym Inuvik jest prawie stu wyznawców islamu. W miejscowości tej, około 200 km na północ od koła podbiegunowego, mieszkają imigranci z Sudanu, Libanu i Egiptu, którzy na kanadyjskiej dalekiej północy postanowili szukać pracy.

"Meczecik w tundrze"

Meczet ochrzczony przez kanadyjską prasę "meczecikiem w tundrze", od tytułu popularnego serialu telewizyjnego "Meczecik na prerii" ("Little Mosque on the Prarie" w telewizji CBC), został zbudowany z prefabrykowanych materiałów przygotowanych w Manitobie. W tej znajdującej się na zachód od Ontario prowincji materiały budowlane i robocizna są tańsze niż na północy. Potem części meczetu zostały dostarczone 4 tysiące kilometrów przez kanadyjskie prerie, lasy, jeziora i rzeki do Inuvik.

Podróż świątyni w częściach trwała od września do października, potem żółty meczet montowano na miejscu. Na miejscu zbudowano też minaret.

Terytoria Północno-Zachodnie

Terytoria Północno-Zachodnie leżą w środkowej części północnych obszarów Kanady. Północną granicą NTW są wybrzeża Morza Arktycznego. Terytoria te, ze względu na wiele bogactw naturalnych (m.in. złoto, diamenty, gaz ziemny) oraz niską gęstość zaludnienia, są najbogatszą częścią Kanady.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości