Iran stawia na uran


Dziesięć nowych zakładów do wzbogacania uranu powstanie na Iranie - donosi agencja Reutera. Informacja ta ma pochodzić od szefa irańskiej Organizacji Energii Atomowej Alego Akbara Salehiego.

Inwestycje te rozpoczną się w przyszłym roku irańskim, który rozpoczyna się 21 marca. Wypowiedź Salehiego zacytowała na swojej stronie internetowej arabskojęzyczna telewizja al-Alam.

10 nowych zakładów

O tym, że na Iranie ma powstać 10 nowych zakładów, irańskie władze informowały już w listopadzie minionego roku. Data realizacji projektów nie była jednak znana.

Według irańskich mediów, nowe zakłady będą podobnej wielkości co kompleks w Natanzie w środkowym Iranie, który działa już od kilku lat.

W listopadzie Salehi argumentował, że nowe ośrodki zostaną zbudowane, ponieważ Iran "jest przywiązany zarówno do swoich praw, jak i zobowiązań międzynarodowych".

Uran wzbogacony

W niedzielę Ali Akbar Salehi poinformował, że od wtorku Iran rozpocznie produkcję uranu wzbogaconego do 20 proc.

Tego samego dnia nieco wcześniej prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad nakazał państwowej Organizacji Energii Atomowej rozpoczęcie produkcji wysoko wzbogaconego uranu.

W krótkim przemówieniu telewizyjnym Ahmadineżad wystąpił do Salehiego z poleceniem "rozpoczęcia prac nad produkcją uranu wzbogaconego do 20 procent". - Powiedziałem: dajmy (światowym mocarstwom) dwa-trzy miesiące, by zastanowiły się nad porozumieniem w sprawie wymiany uranu. Jeśli się nie zgodzą (na warunki Teheranu), zaczniemy sami produkować wysoko wzbogacony uran - oświadczył prezydent. Na koniec dodał, że drzwi do - jak to ujął - "wzajemnych relacji pozostają otwarte".

Propozycja zachodu

Zachód podejrzewa, że pod pozorem cywilnego programu wzbogacania uranu Teheran dąży do wyprodukowania materiału pozwalającego mu na zbudowanie bomby jądrowej.

Kilka miesięcy temu MAEA przedstawiła propozycje, zgodnie z którą Iran miałby przekazać dwie trzecie swoich zasobów nisko wzbogaconego uranu za granicę, gdzie zostaną przetworzone w celu wykorzystania w reaktorach produkujących izotopy do celów medycznych. W minionych tygodniach mocarstwa zachodnie zagroziły zaostrzeniem sankcji wobec Teheranu, jeśli ten w zadowalający sposób nie odpowie na ofertę Agencji.

Jak do tej pory, Teheran propozycję odrzucał.

Źródło: PAP