"Kilka minut temu rozpoczął się proces wzbogacania uranu do poziomu 20 procent"

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Iran wznowił proces wzbogacania uranu do poziomu 20 procent w obiektach nuklearnych w Fordo – przekazał rzecznik irańskiego rządu półoficjalnej agencji Mehr. Stanowi to złamanie paktu jądrowego, który Teheran zawarł w 2015 roku z zachodnimi mocarstwami oraz Rosją i Chinami. 

- Kilka minut temu w kompleksie Fordo rozpoczął się proces wzbogacania uranu do poziomu 20 procent – przekazał rzecznik Ali Rabei. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że jest to kolejny w ostatnim czasie akt Iranu naruszający porozumienie nuklearne z 2015 roku.

"Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej monitorują działalność zakładów wzbogacania paliwa (jądrowego) w Fordo w Iranie. Oczekuje się, że na podstawie ich informacji jeszcze dziś dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi przedstawi państwom członkowskim MAEA swój raport" - głosi komunikat rzecznika ONZ-owskiej agencji z siedzibą w Wiedniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

MAEA już na początku stycznia informowała, że Iran w najbliższych dniach planuje rozpocząć wzbogacanie uranu do poziomu 20 procent w zbudowanym we wnętrzu góry ośrodku Fordo. Eksperci wskazują, że choć proces ten łamie zapisy paktu, to jest nadal daleko od uzyskania uranu o czystości 90 procent, który można zastosować do budowy broni nuklearnej.

"Izrael nie pozwoli Iranowi na produkcję broni jądrowej"

Posunięcie Iranu skomentował w poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu. Jego zdaniem decyzję o wzbogacaniu uranu można wytłumaczyć jedynie jako krok w dążeniu do "dalszego rozwoju militarnego programu nuklearnego". "Izrael nie pozwoli Iranowi na produkcję broni jądrowej" – oświadczył szef izraelskiego rządu w komunikacie.

Porozumienie nuklearne

Na mocy zawartego w 2015 roku porozumienia nuklearnego Iran zobowiązał się do powstrzymania się od wzbogacania uranu powyżej 4 procent w zamian za stopniowe łagodzenie zachodnich sankcji. Jednak po tym, jak prezydent Donald Trump w 2018 roku wycofał USA z tego porozumienia i przywrócił sankcje, a nawet je zaostrzył, Teheran zaczął systematycznie je naruszać. Pozostali sygnatariusze porozumienia - Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja i Chiny - maja nadzieję, że uda się nakłonić Iran do powrotu do przestrzegania jego postanowień.

W listopadzie ubiegłego roku parlament irański uchwalił ustawę zobowiązującą rząd do wznowienia wzbogacania uranu do poziomu 20 procent w odpowiedzi na zabójstwo czołowego irańskiego naukowca w dziedzinie badań jądrowych Mohsena Fahrizadeha.

Ustawa przewidywała wznowienie wzbogacania, jeśli sankcje wobec irańskiego przemysłu naftowego i sektora finansowego nie zostaną zniesione w ciągu 2 miesięcy. Ponadto zabrania ona dostępu do ośrodków nuklearnych w Fordo i Natanz inspektorom ONZ.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: AEOI/East News

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości