Iran - Rosja. Prezydent Ebrahim Raisi wkrótce odwiedzi prezydenta Władimira Putina

Źródło:
PAP, RIA Nowosti

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi w najbliższych dniach złoży wizytę w Moskwie i spotka się z prezydentem Władimirem Putinem - podały rosyjskie agencje. Przywódcy mają rozmawiać między innymi o negocjacjach w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku. RIA Nowosti przypomniała, że "Rosja jest strategicznym sojusznikiem Iranu".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rosyjskie agencje i telewizja państwowa Rossija-1 nie sprecyzowały, kiedy konkretnie prezydent Iranu Ebrahim Raisi przyjedzie do Moskwy ani jakie inne tematy będą przedmiotem jego rozmów z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Strategiczni sojusznicy

W połowie listopada Putin i Raisi rozmawiali przez telefon - przypomniała agencja RIA Nowosti. Dyskutowali o przygotowaniu nowego dokumentu w sprawie długofalowej współpracy, realizacji wspólnych projektów inwestycyjnych, współpracy w walce z pandemią. Rozmawiali także o negocjacjach dotyczących irańskiego programu jądrowego.

Rosja jest strategicznym sojusznikiem Iranu - podała RIA Nowosti, dodając, że kraje prowadzą "szeroką współpracę handlową, gospodarczą, wojskową i polityczną".

Ławrow informuje o postępie

Rosja jest jednym z sygnatariuszy porozumienia nuklearnego z Iranu i w takim charakterze uczestniczy w wiedeńskich rozmowach na temat przywrócenia mocy prawnej umowy z 2015 roku.

Negocjacje w tej sprawie między Iranem i delegacjami Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji oraz UE, a także pośrednio USA były kilkakrotnie przerywane. Zawieszono je między innymi na początku sierpnia, gdy władzę w Teheranie objął Ebrahim Raisi jako nowy prezydent. Rozmowy ponownie zawieszono 3 grudnia, po wznowieniu procesu negocjacyjnego zaledwie kilka dni wcześniej - 29 listopada. Kolejna faza negocjacji rozpoczęła się pod koniec grudnia.

W piątek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wyraził opinię, że w rozmowach na temat zawieszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu w zamian za całkowitą rezygnację z programu nuklearnego nastąpił pewien postęp.

"Pilna potrzeba" doprowadzenia negocjacji do końca

Również dyplomacja Stanów Zjednoczonych informowała pod koniec grudnia, że w rozmowach z Iranem na temat ożywienia umowy atomowej z 2015 roku nastąpił "skromny" progres. Podkreślano jednak, podobnie jak wcześniej uczynili zachodnioeuropejscy sygnatariusze porozumienia JCPOA, "pilną potrzebę" doprowadzenia negocjacji do końca.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, RIA Nowosti

Tagi:
Raporty: