Irańczycy: przejęliśmy brytyjski tankowiec

Świat

Aktualizacja:
Stena Impero zatrzymanyTVN24 BiS
wideo 2/4

Brytyjski tankowiec Stena Impero został przejęty w cieśninie Ormuz w przez irańskich Strażników Rewolucji - przekazała agencja Reutera, powołując się na państwowe irańskie media.

Brytyjskie media poinformowały, że tankowiec nagle zmienił kurs w czasie przejścia przez cieśninę Ormuz i zamiast w stronę Arabii Saudyjskiej, skierował się na irańskie wody terytorialne.

Jak relacjonuje "Guardian", zmiana kursu wzbudziła podejrzenia Londynu, że statek mógł zostać przejęty przez Irańczyków. Informację tę potwierdziła irańska telewizja, która przekazała, że tankowiec został zajęty przez Strażników Rewolucji. Według irańskich mediów, tankowiec miał "złamać prawo morskie". Państwowa agencja informacyjna IRNA dodała, że statek miał mieć wyłączony nadajnik i "ignorował ostrzeżenia".

Właściciel jednostki, firma Stena Bulk, przekazała, że krótko po godzinie 17 czasu polskiego - w trakcie przepływania przez międzynarodowe wody - w pobliżu tankowca znalazły się jednostki pływające, a na jego pokładzie wylądował śmigłowiec. Następnie utracono kontakt z załogą.

Według Stena Bulk, na pokładzie znajdowało się 23 marynarzy. Nie ma informacji, żeby któryś z nich został ranny.

Brytyjskie media podały, że informacja o incydencie została przekazana ministrowi spraw zagranicznych Jeremy'emu Huntowi i szefowej resortu obrony Penny Mordaunt, a temat poruszany jest "na najwyższym szczeblu" administracji podczas posiedzenia sztabu kryzysowego COBRA.

W oficjalnym komunikacje ministerstwo obrony podkreśliło, że brytyjski rząd "pilnie poszukuje wyjaśnień" dotyczących zaistniałej sytuacji.

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad Stena Impero w lipcuStena Bulk

W wieczornym komunikacie szef brytyjskiej dyplomacji oświadczył, że "jest zaniepokojony zajęciem dwóch okrętów morskich przez władze Iranu w cieśninie Ormuz". Jak wyjaśnia Reuters, Hunt wskazał na zajęcie przez irańską gwardię również okrętu pod banderą Liberii. Z niektórych doniesień medialnych wynika jednak, że liberyjski statek brytyjskiego armatora wrócił na swój kurs i oddala się od irańskiego wybrzeża.

- Wezmę wkrótce udział w posiedzeniu COBRA, żeby dowiedzieć się, co wiemy i co możemy zrobić, aby szybko uwolnić oba statki - dodał Hunt. - Tego rodzaju zajęcia statków są nieakceptowalne. Istotnym pozostaje utrzymanie wolności żeglugi, żeby wszystkie statki mogły bezpiecznie i swobodnie poruszać się w regionie - podkreślił.

Brytyjski minister wskazał, że ambasador w Teheranie skontaktował się z irańskim ministrem spraw zagranicznych, aby wyjaśnić sytuację oraz że Wielka Brytania pozostaje w bliskim kontakcie z międzynarodowymi partnerami.

Cieśnina OrmuzPAP

Reakcja USA

Prezydent USA Donald Trump przekazał w piątek dziennikarzom, że będzie rozmawiał z władzami Wielkiej Brytanii o przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną kontroli nad brytyjskim tankowcem w cieśninie Ormuz.

Jak dodał, powiedział republikańskiemu senatorowi Randowi Paulowi, iż ten może zaangażować się w rozmowy z Iranem. Według amerykańskich mediów Paul wysunął propozycję przeprowadzenia rozmów z szefem MSZ Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem, ale Trump w czwartek oświadczył, że nie wyznaczał mu takiej funkcji.

- Zostaliśmy poinformowani o tym, że irańskie siły przejęły brytyjski tankowiec - powiedział z kolei rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Garrett Marquis. Dodał, że USA będą "wspólnie z sojusznikami i partnerami kontynuowały działania, które ochronią nas i nasze interesy przed agresywnym działaniem Iranu".

Z doniesień mediów wynika, że także drugi tankowiec Mesdar obsługiwany przez brytyjskiego operatora, a pływający pod liberyjską banderą skręcił gwałtownie w stronę Iranu po minięciu cieśniny Ormuz.

Amerykańskie bazy wojskowe w regionie Zatoki PerskiejPAP

Przejęcie tankowca na Gibraltarze

4 lipca władze Gibraltaru, który jest brytyjskim terytorium zamorskim, przy wsparciu Royal Marines zatrzymały irański tankowiec Grace 1, a następnie doprowadziły go do portu, by uniemożliwić dostarczenie ropy do rafinerii w syryjskim nadmorskim mieście Banijas. Rafineria ta jest własnością podmiotu, który podlega unijnym sankcjom nałożonym na Syrię.

Kilka dni później policja Gibraltaru zatrzymała również kapitana i pierwszego oficera irańskiego tankowca oraz dwóch członków załogi.

Zdaniem Teheranu do zatrzymania tankowca doszło wbrew prawu; irańskie władze domagają się uwolnienia jednostki. Wiceszef MSZ Iranu Abbas Aragczi zapewniał, że statek nie płynął do Syrii, a minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że sprawa "tworzy niebezpieczny precedens". Przedstawiciele irańskich władz grozili też odwetem za zatrzymanie statku.

W zeszły czwartek brytyjski rząd poinformował, że trzy irańskie jednostki "wbrew prawu międzynarodowemu usiłowały przeszkodzić w przepłynięciu brytyjskiemu statkowi handlowemu British Heritage przez cieśninę Ormuz".

W obliczu narastającego napięcia między Londynem i Teheranem brytyjski rząd podjął decyzję o wysłaniu do Zatoki Perskiej drugiego okrętu wojennego. Niszczyciel HMS Duncan dołączy do fregaty HMS Montrose, która wkrótce ma się udać na przegląd techniczny.

Zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1 Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: ft\mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Stena Bulk

Tagi:
Raporty: