Iran odpowiada na nowe amerykańskie sankcje: nie mają prawnej i moralnej legitymacji

Hosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)Na nagraniu widać pociski Emad

Iran oświadczył, że nowe sankcje amerykańskie nałożone na ten kraj w związku z jego programem balistycznym, są nieważne. Nowe sankcje nałożono dzień po tym, gdy zostały zniesione inne związane z programem atomowym Teheranu. Obie sprawy nie są według Waszyngtonu bezpośrednio powiązane.

- Amerykańskie sankcje przeciwko irańskiemu programowi balistycznemu nie mają prawnej i moralnej legitymacji - oświadczył rzecznik irańskiej dyplomacji Hosejn Dżaberi Ansari. - Ameryka sprzedaje krajom regionu każdego roku broń za dziesiątki miliardów dolarów. Ta broń jest używana do popełniania zbrodni wojennych przeciwko Palestyńczykom, Libańczykom i ostatnio obywatelom Jemenu - dodał Ansari.

Nowe sankcje amerykańskie "są bezprawne, ponieważ program balistyczny Iranu nie został zaprojektowany, by mieć zdolność przenoszenia głowic nuklearnych" - oświadczył Ansari.

W niedzielę Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na 11 firm i osób powiązanych z irańskim programem pocisków balistycznych. Podmioty objęte tymi sankcjami nie mogą korzystać z amerykańskiego systemu bankowego.

Na czarnej liście amerykańskich władz znalazła się m.in. firma Mabrooka Trading z siedzibą w Dubaju oraz jej szef Hossein Pournaghshband za pomoc udzieloną Iranowi w produkcji włókna węglowego dla programu rakietowego. Instytucje finansowe i przedsiębiorstwa mają zakaz handlowania z podmiotami umieszczonymi na amerykańskiej liście.

Irańskie testy

10 października 2015 roku Iran przeprowadził próbę pocisku rakietowego średniego zasięgu Emad, który zdolny jest do przenoszenia głowicy jądrowej. Zdaniem USA miesiąc później Iran przeprowadził kolejny test.

Oenzetowski panel ekspertów uznał to za naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, która zakazuje Iranowi prób z pociskami balistycznymi i miała pozostać w mocy do czasu wdrożenia porozumienia atomowego. Zgodnie z późniejszą rezolucją uchwaloną 20 lipca 2015 r. Iran miał powstrzymać się od prac nad pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić bron jądrową przez okres do ośmiu lat.

Według źródeł we władzach USA cytowanych przez agencję Reutera, administracja prezydenta Baracka Obamy zwlekała z ogłoszeniem nowych sankcji od końca grudnia ze względu na prowadzone w tym czasie intensywne negocjacje z Iranem w sprawie jego programu atomowego i wymiany więźniów, w tym korespondenta "Washington Post" w Teheranie Jasona Rezaiana.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Hosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości