Iran stawia ultimatum. Ratyfikacja porozumienia paryskiego za zniesienie sankcji

Źródło:
PAP

Irańska agencja Irna, cytując Alego Salajegheha, szefa państwowej agencji ochrony środowiska, przekazała w środę, że Iran nie ratyfikuje porozumienia paryskiego z 2015 w sprawie klimatu bez zniesienia sankcji międzynarodowych, jakie ciążą na nim za jego program nuklearny. - Naszym głównym przesłaniem na tym szczycie jest to, by państwa najpierw zaangażowały się w rozmowy - powiedział.

- Finalizując proces przystąpienia do porozumienia paryskiego, Iran z powodu sankcji nie mógłby ani go wdrożyć, ani z niego korzystać. Jak więc możemy się zobowiązać (do wdrożenia tego układu), jeżeli nie będzie z tego żadnych korzyści? - oznajmił szef irańskiej agencji ochrony środowiska. - Pierwszym warunkiem, pod którym Iran będzie mógł podpisać się i wdrożyć założenia (porozumienia), jest zniesienie opresyjnych sankcji - dodał Salajegheh w kuluarach konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.

- Naszym głównym przesłaniem na tym szczycie jest to, by państwa najpierw zaangażowały się w rozmowy, dotyczące zniesienia sankcji przeciw Islamskiej Republice Iranu - stwierdził.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Umowa nuklearna z Iranem

Umowa nuklearna z 2015 r. (JCPOA) przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj.

Nowe sankcje gospodarcze na Iran nałożył w 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump, wycofując Waszyngton z porozumienia nuklearnego z Iranem.

Władze irańskie zapowiedziały wznowienie 29 listopada w Wiedniu negocjacji dotyczących "ożywienia umowy nuklearnej".

Porozumienie paryskie, które weszło w życie w 2016 r., dotyczy ochrony klimatu i określa działania, prowadzące do ograniczenia globalnego ocieplenia na poziomie znacznie poniżej 2 st. C. Ma to ograniczyć ryzyko znacznej zmiany klimatu na świecie. Porozumienie to zostało przyjęte przez 196 rządów i organizacji - uczestników szczytu klimatycznego COP21 w Paryżu w grudniu 2015 r.

Autorka/Autor:mart

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0/Asemi

Tagi:
Raporty: