Iran ma materiały na bombę atomową i wie, jak ją zbudować?


Iran wie jak wybudować bombę atomową. Takiego zdania jest atomowa agencja ONZ, która przygotowała raport cytowany w niedzielę przez "The New York Times".

Informacje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) przy ONZ pochodzą przede wszystkim ze źródeł wywiadowczych oraz własnego śledztwa.

Wynika z nich, że przez wiele lat Iran zbierał informacje od ekspertów z całego świata, a także przeprowadzał własne badania i testy. Wszystko po to, aby stworzyć własną broń atomową. Raport nie rozstrzyga jednak, jak daleko badania te są posunięte.

Dosięgnie Europy

Raport zatytułowany "Possible Military Dimensions of Iran’s Nuclear Program" (możliwe wojskowe wymiary irańskiego programu atomowego) został stworzony wraz z ekspertami od broni atomowej. Rysuje obraz szeroko zakrojonego programu, kierowanego przez irańskie ministerstwo obrony od 2002 roku. - Program nastawiony jest na stworzenie głowic atomowych, możliwych do wykorzystania w ramach systemu Shahab - czytamy w raporcie. Chodzi o irańskie rakiety średniego zasięgu, zdolne dosięgnąć Bliski Wschód i część Europy.

Z raportu wynika także, że największy problem przy budowie broni atomowej - wzbogacenie uranu - został już przez Iran rozwiązany.

Wewnętrzny rozłam

W związku z opublikowanym raportem w samej agencji atomowej zawrzało. Jej szef, Mohamed ElBaradei, nie zgadza się bowiem z podstawowymi wnioskami swojego własnego personelu. Jego zdaniem nie ma wystarczających dowodów by twierdzić, że Iran jest gotowy do budowy własnego arsenału atomowego. I choć raport jeszcze nie został oficjalnie opublikowany, ponownie zwrócił uwagę na problem atomowego arsenału.

Tymczasem w sobotę do Teheranu wybrał się dyrektor generalny ElBaradei, aby porozmawiać z Alim Akbarem Salehim, szefem irańskiej agencji. Spotkał się też z prezydentem Iranu, Mahmudem Ahmadineżadem.

Dyrektor generalny MAEA został zaproszony przez władze Iranu w czwartek, w trakcie spotkania z grupą pięć plus jeden w Genewie, na którym omawiano kwestię programu atomowego Iranu. Teheran zgodził się wówczas m.in. na wizytę inspektorów MAEA w jego drugich zakładach wzbogacania uranu w Kum.

W rokowaniach w Genewie obok delegacji irańskiej uczestniczyli przedstawiciele sześciu mocarstw: pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji) oraz Niemiec. Strony mają ponownie spotkać się jeszcze w tym miesiącu. Czy poznają prawdę o irańskim programie atomowym?

Źródło: New York Times