W niektórych częściach świata można było podziwiać zaćmienie Księżyca. W jego trakcie tarcza naszego naturalnego satelity zrobiła się czerwona.
Zaćmienie Księżyca trwało około sześciu godzin. Czas, w którym nasz naturalny satelita znalazł się całkowicie w cieniu Ziemi, wyniósł 66 minut. W Stanach Zjednoczonych zjawisko wystąpiło w nocy z czwartku na piątek, natomiast w Polsce przypadło na godzinę 7.26 w piątek. O tej porze Księżyc znajdował się poniżej horyzontu z perspektywy obserwatora, dlatego nie mogliśmy oglądać tego zjawiska.
Zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii, a Księżyc wchodzi w obszar, gdzie znajduje się cień rzucany przez Ziemię.
Zaćmienie Księżyca w marcu 2025 roku
Najlepsze warunki do podziwiania tego niezwykłego zjawiska mieli obserwatorzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Również w Ameryce Południowej, między innymi w Wenezueli, całkowite zaćmienie Księżyca wyglądało spektakularnie.
Krwawy Księżyc. Skąd taki kolor tarczy?
Podczas zaćmienia tarcza Srebrnego Globu zmieniła swój kolor na czerwony, dlatego Srebrny Glob stał się tak zwanym Krwawym Księżycem.
W trakcie tego zjawiska Księżyc, będący w pełni, znajduje się w cieniu rzucanym przez Ziemię w przestrzeń kosmiczną. Wzdłuż krawędzi tego cienia przez ziemską atmosferę przenikają promienie słoneczne. Gazowa powłoka rozprasza światło niebieskie, a do tarczy Księżyca dociera jedynie czerwona część światła widzialnego. W ten sposób dochodzi do niecodziennej "zmiany barwy" Księżyca.
Częściowe zaćmienie Księżyca było widoczne w piątek rano w Londynie. Mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii spodziewali się zobaczyć krwistoczerwony Księżyc, ale zamiast tego zobaczyli Srebrny Glob w żółtych odcieniach.
Zaćmienie Księżyca było dobrze widoczne na Wyspach Kararyjskich.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ