Nie żyje Armita Geravand, która na początku października została pobita przez funkcjonariuszy irańskiej policji obyczajowej w metrze w Teheranie - podały irańskie media. Szesnastolatka miała odkryte włosy, co zapoczątkowało sprzeczkę z policjantami. W konsekwencji uderzenia głową o słupek dziewczyna znalazła się w stanie śmierci mózgowej.
O śmierci Armity Geravand poinformowała między innymi oficjalna irańska agencja IRNA. "Niestety, po uszkodzeniu mózgu, na jakiś czas zapadła w śpiączkę. Zmarła kilka minut temu" – przekazała IRNA, cytowana przez agencję Reutera.
Co stało się w teherańskim metrze?
Według oficjalnej wersji, głoszonej przez irańskie środki masowego przekazu, nastolatka miała zasłabnąć po wejściu do pociągu metra w Teheranie. Opozycyjny portal Iran International podał jednak, że w pociągu doszło do sprzeczki z policją obyczajową. Jej funkcjonariusz pchnął dziewczynę w taki sposób, że uderzyła głową w słupek i straciła przytomność.
W konsekwencji tego zdarzenia szesnastolatka znalazła się w stanie śmierci mózgowej.
Powodem zatargu był brak hidżabu zakrywającego włosy. W myśl surowych reguł wprowadzonych przez irańskich ajatollahów kobiety nie mogą pojawiać się w miejscach publicznych z odsłoniętymi włosami.
Zdjęcie z oddziału intensywnej terapii
Przed kilkoma dniami jedna z organizacji praw człowieka opublikowała zdjęcie z oddziału intensywnej terapii, przedstawiające nastolatkę znajdującą się w śpiączce i poinformowała, że telefony wszystkich członków jej rodziny zostały skonfiskowane. Zdaniem portalu w międzyczasie siły bezpieczeństwa otoczyły szpital, aby uniemożliwić ludziom gromadzenie się przed budynkiem.
Aresztowanie matki
"Władze radzą sobie z sytuacją dokładnie tak samo, jak w przypadku Mahsy Amini (młodej kobiety, która zmarła w ubiegłym roku po zatrzymaniu za niewystarczająco szczelne zakrycie włosów. Jej śmierć była początkiem fali krwawo tłumionych protestów)" - skomentował Iran International.
Zatrzymano dziennikarkę, która chciała opisać wypadek, a oficjalne media opublikowały nagranie z wymuszoną wypowiedzią rodziców Armity. Irańskie władze wielokrotnie publikowały wymuszone wywiady z rodzinami osób zabitych podczas tłumienia protestów.
5 października irańsko-kurdyjska grupa praw człowieka Hengaw poinformowała, że matka Armity została aresztowana.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: SalamPix/ABACA / Abaca Press / Forum