W Iranie stracono dwóch młodych mężczyzn. Uczestniczyli w antyrządowych protestach

Źródło:
PAP

W sobotę rano w Iranie odbyła się egzekucja dwóch mężczyzn w wieku 20 i 22 lat. Byli oni oskarżeni o zabójstwo funkcjonariusza policji podczas antyrządowych demonstracji - podała agencja Reutera. W kraju ogarniętym masowymi protestami dokonano już czterech egzekucji osób uczestniczących w manifestacjach.

Mohammad Mehdi Karami i Sejjed Mohammad Hosseini zostali straceni przez powieszenie. W tej samej sprawie skazano na śmierć jeszcze trzy inne osoby, a 11 otrzymało wyroki pozbawienia wolności - powiadomiła państwowa agencja IRNA za władzami w Teheranie.

Fala protestów po śmierci młodej Kurdyjki i represje władz

Demonstracje rozpoczęły się w połowie września 2022 roku po śmierci 22-letniej Kurdyjki Mahsy Amini, aresztowanej przez policję obyczajową. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Kobiety biorące udział w protestach po jej śmierci często pokazywały się na nich bez hidżabu.

Organizacja pozarządowa Iran Human Rights (IHR) podkreśla, że wszystkie osoby, którym grozi kara śmierci, są poddawane "fizycznym i psychicznym torturom, aby wymusić na nich obciążające ich zeznania".

2 stycznia IHR powiadomiła, że Sąd Najwyższy Iranu oraz Sąd Rewolucyjny zatwierdziły kary śmierci dla kolejnych dwóch młodych uczestników protestów. Mężczyźni mają 18 i 19 lat.

18-letni Mehdi Mohammadifard, oskarżony o "prowadzenie wojny przeciwko Bogu", jest prawdopodobnie - według dyrektora IHR Mahmuda Amiry-Moghaddama - najmłodszą osobą skazaną na śmierć za udział w demonstracjach.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sobhan Farajvan/Pacific Press/LightRocket via Getty Images