Wykonano wyrok śmierci na byłym wiceministrze obrony Iranu. Sunak: tchórzliwy akt barbarzyńskiego reżimu

Źródło:
PAP

Oskarżany o szpiegostwo były wiceminister obrony Iranu Alireza Akbari został stracony - poinformowała w sobotę irańska agencja informacyjna Mizan. Wyrok śmierci wykonano przez powieszenie. Mężczyzna miał podwójne, irańsko-brytyjskie obywatelstwo.

W czwartek strona irańska opublikowała nagranie wideo, które rzekomo miało udowadniać, że skazany Alireza Akbari był uwikłany w zabójstwo czołowego irańskiego naukowca zajmującego się badaniami nuklearnymi Mohsena Fachrizadeha.

CZYTAJ WIĘCEJ: Iran. Kara śmierci za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Żona Alirezy Akbariego o przygotowaniach do egzekucji

Na udostępnionym filmie były wiceminister obrony przyznał się do brania udziału w zabójstwie naukowca, jednak w nagraniu głosowym, opublikowanym w środę przez BBC Persian, Akbari powiedział, że przez miesiące był torturowany i wymuszono na nim przyznanie się do zbrodni, których nie popełnił.

Sunak: egzekucja to tchórzliwy akt barbarzyńskiego reżimu

Wielka Brytania, która zabiegała o uwolnienie Akbariego, uznała wyrok za motywowany politycznie.

"Jestem zbulwersowany egzekucją brytyjsko-irańskiego obywatela Alirezy Akbariego w Iranie. To był bezduszny i tchórzliwy akt, przeprowadzony przez barbarzyński reżim, który nie szanuje praw człowieka własnego narodu" - napisał na Twitterze premier Rishi Sunak.

"Iran dokonał egzekucji obywatela Wielkiej Brytanii. Ten barbarzyński akt zasługuje na potępienie w jak najostrzejszych słowach. To nie pozostanie bez echa. Moje myśli są z rodziną Alirezy Akbariego" - oświadczył z kolei minister spraw zagranicznych James Cleverly.

Śmierć czołowego irańskiego naukowca

Czołowy irański naukowiec Mohsen Fachrizadeh, zamordowany w 2020 roku w okolicy Teheranu, stał na czele programu nuklearnego, który zdaniem Izraela i Zachodu był operacją wojskową mającą na celu zbadanie możliwości stworzenia broni jądrowej.

Iran temu zaprzecza. Pierwotnie Teheran oskarżał Izrael o zamordowanie naukowca.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP