"Ogłaszam wyzwolenie Hawidży"


Premier Iraku Hajdar al-Abadi potwierdził w czwartek w Paryżu, że wspierane przez USA siły irackie wyzwoliły miasto Hawidża, na północy Iraku, spod władzy dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Wcześniej o odbiciu Hawidży powiadomiła iracka armia.

Iracka armia, wspierana przez siły międzynarodowej koalicji pod wodzą USA, rozpoczęła pierwszą fazę ofensywy na Hawidżę 21 września. Od tego czasu wojsko zajęło cztery miejscowości i kilkanaście wsi w pobliżu Hawidży. Położona 230 km na północ od Bagdadu Hawidża była jednym z ostatnich miast będących w rękach IS, gdyż w ostatnich miesiącach dżihadyści zostali wypędzeni z większości obszarów, które kontrolowali od połowy 2014 roku. "Zajęliśmy dzielnice al-Nida i al-Askari na zachodzie miasta" - napisał w środę oświadczeniu szef policji federalnej generał Raid Dżawdat, dodając, że wpisuje się to w trzecią fazę operacji wyzwolenia Hawidży.

Według generała Dżawdata na północny zachód miasta przedostały się elitarne jednostki policji federalnej, brygady zmotoryzowane i snajperzy, a także wspierane przez Iran siły paramilitarne Haszed al-Szabi. - Według Haszed al-Szabi "IS wycofało się z obrzeży Hawidży do centrum, gdyż ich linia obrony została przełamana". Jednostki te dodały, że rozminowują drogę prowadzącą do centrum miasta.

W czwartek rano irackie dowództwo podało, że Hawidża i okolice zostały zdobyte.

Licząca, według różnych źródeł, od 70 tys. do 100 tys. mieszkańców Hawidża jest stolicą okręgu o tej samej nazwie w prowincji Kirkuk, bogatego w ropę naftową spornego regionu leżącego poza autonomicznym Regionem Kurdystanu. Okręg Hawidża został opanowany przez IS w czerwcu 2014 roku.

Sunnickie miasto jest nazywane "irackim Kandaharem" z powodu obecności radykalnych bojowników i w nawiązaniu do bastionu talibów w Afganistanie.

Wraz z opanowaniem Hawidży, ostatniego bastionu IS w północnym Iraku, jedynym obszarem pozostającym pod kontrolą tej sunnickiej ekstremistycznej organizacji zbrojnej jest odcinek wzdłuż zachodniej granicy Iraku z Syrią.

Bagdadi wezwał zwolenników do walki

Bojownicy z IS wciąż kontrolują Al-Kaim, miasto na granicy Iraku i Syrii oraz jego okolice, a także tereny po syryjskiej stronie granicy, lecz tam ich sytuacja pogarsza się w obliczu działań wspieranych przez USA sił koalicji pod wodzą Kurdów oraz syryjskich sił rządowych i szyickich milicji wspieranych przez Iran i Rosję.

Kalifat o nazwie Państwo Islamskie właściwie upadł w lipcu, gdy irackie siły z pomocą USA po dziewięciu miesiącach walk zajęły Mosul, który był stolicą organizacji w Iraku. W ub. tygodniu na portalu powiązanym z IS opublikowano nagranie audio przypisywane przywódcy IS Abu Bakr al-Bagdadiemu, który w połowie 2014 roku w Mosulu ogłosił powstanie kalifatu. Bagdadi, co do którego podejrzewano, że został zabity, wezwał zwolenników do dalszej walki mimo trudów.

Hawidża

Autor: js/mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: