Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego stosowali gaz musztardowy wobec walczących z nimi irackich Kurdów - podaje agencja Reutera. To pierwsze znane użycie broni chemicznej w Iraku od obalenia Saddama Hussajna.
Źródło w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziło, że testy laboratoryjne potwierdziły, że wobec 35 kurdyjskich peszmergów zastosowano iperyt (gaz musztardowy). Żołnierze zostali zaatakowani w ten sposób w sierpniu 2015 roku.
OPCW nie podaje jednak, kto odpowiada za atak na Kurdów, ale pragnący zachować anonimowość wysoki rangą dyplomata, z którym rozmawiała agencja Reutera, oświadczył, że broń chemiczną zastosowało tzw. Państwo Islamskie.
Próbki pobrano po tym, jak żołnierze zachorowali po walkach z bojownikami IS na południowym zachodnie od miasta Irbil, stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego.
Skąd dżihadyści mają iperyt?
OPCW już w październiku informowała, że gaz musztardowy został użyty w ubiegłym roku w sąsiadującej z Irakiem Syrii. W obu tych krajach tzw. Państwo Islamskie ogłosiło swój kalifat.
Eksperci sądzą, że gaz musztardowy albo pochodził z niezadeklarowanych zasobów syryjskich, albo bojownicy zdobyli know-how, dzięki któremu możliwe było zaplanowanie i przeprowadzenie ataku chemicznego z zastosowaniem pocisków rakietowych lub moździerzowych.
Iracki arsenał chemiczny został w znacznej mierze zniszczony za czasów Saddama Husajna, choć amerykańscy żołnierze natknęli się na amunicję chemiczną z tamtych czasów w trakcie trwającej w latach 2003-2011 okupacji.
Natomiast Syria zgodziła się w sierpniu 2013 r. ujawnić i zlikwidować swój arsenał broni chemicznej w ramach porozumienia, nad którego wykonaniem czuwała OPCW.
Autor: pk\mtom / Źródło: reuters, pap