Interfax: Rosja rozmieści policję wojskową na Wzgórzach Golan


Rosja utworzy osiem punktów obserwacyjnych na Wzgórzach Golan i rozmieści tam policję wojskową - poinformowała w czwartek agencja Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. W regionie tym miał odbyć się już także pierwszy patrol Rosjan i sił pokojowych ONZ.

- W celu zapobiegania możliwym prowokacjom wymierzonym w posterunki ONZ wzdłuż linii "Bravo" (na Wzgórzach Golan - red.) planowane jest rozmieszczenie ośmiu punktów obserwacyjnych policji wojskowej rosyjskiej armii - powiedział cytowany przez Interfax Siergiej Rudskoj z resortu obrony.

Syryjskie siły rządowe, z pomocą sił z Rosji i Iranu, w większości wyparły już rebeliantów z południowo-zachodniej Syrii. W rezultacie, w ostatnich tygodniach syryjskie siły pojawiły się blisko granic Izraela.

Powrót sił ONZ?

Obawy, że w ślad za nimi pojawią się tam też walczące po stronie Baszara al-Asada siły irańskie i oddziały Hezbollahu wywołały w ostatnich dniach ostrzeżenia ze strony Izraela, który postrzega Iran za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa.

W związku z tym, jak w czwartek podała agencja TASS, siły irańskie w Syrii wycofały ciężkie uzbrojenie na odległość 85 km od okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Według Reutersa Izrael uznał jednak to wycofanie za "nieadekwatne".

Rudskoj miał ponadto oświadczyć, że siły pokojowe ONZ, rozdzielające Izrael i Syrię na Wzgórzach Golan, mogłyby zostać przywrócone. Zostały one wycofane w 2012 roku, po wybuchu wojny domowej w Syrii. Według Rosjanina, członkowie sił ONZ w towarzystwie rosyjskiej policji wojskowej w czwartek po raz pierwszy od sześciu lat odbyli już patrole w tej okolicy.

Strategiczne wzgórza

Izrael uzyskał kontrolę nad strategicznie położonym obszarem Wzgórz Golan w następstwie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku objął te tereny swoim systemem prawnym oraz administracyjnym.

Syria uważa, że Wzgórza Golan są okupowane przez Izrael i domaga się zwrotu całości terytorium. W 2009 roku premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nigdy nie odda tych ziem, gdyż są one niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa państwu żydowskiemu.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości