Premier o "historycznej" decyzji w sprawie Kaszmiru i "budowaniu silniejszych Indii"

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters
Nowe Delhi, stolica Indii
Nowe Delhi, stolica IndiiReuters Archive
wideo 2/3
Nowe Delhi, stolica IndiiReuters Archive

Sąd Najwyższy Indii podtrzymał decyzję rządu premiera Narendry Modiego z 2019 roku o cofnięciu specjalnego statusu stanu Dżammu i Kaszmir. Region ten jest przedmiotem sporu od ponad 70 lat. Modi ocenił, że wyrok sądu to "obietnica jaśniejszej przyszłości".

W poniedziałek indyjski Sąd Najwyższy w pięcioosobowym składzie jednomyślnie wydał wyrok, w którym podtrzymał decyzję premiera Narendry Modiego z 2019 roku o cofnięciu specjalnego statusu stanu Dżammu i Kaszmir. Stwierdził, że specjalny status był tymczasowym przepisem konstytucyjnym, wprowadzonym w związku ze stanem wojny, który może zostać uchylony przez parlament. Wyznaczył też ostateczny termin - 30 września 2024 roku - na przeprowadzenie lokalnych wyborów w stanie.

Decyzję sądu premier Narendra Modi nazwał "historyczną". "Sąd, w swojej głębokiej mądrości, wzmocnił istotę jedności, którą my, obywatele Indii, cenimy i pielęgnujemy ponad wszystko" - napisał na platformie X. "Dzisiejsze orzeczenie to nie tylko prawny wyrok, to latarnia nadziei, obietnica jaśniejszej przyszłości i świadectwo naszej wspólnej determinacji w budowaniu silniejszych, bardziej zjednoczonych Indii" - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Gęsty smog w Indiach po święcie Diwali

Status specjalny stanu Dżammu i Kaszmir

W 2019 roku rząd Indii unieważnił art. 370 konstytucji, zapewniający tymczasowy specjalny status Dżammu i Kaszmir. Stan ten zamieszkiwany jest w większości przez muzułmanów. Krok ten oznaczał formalne pełne zintegrowanie indyjskiego Kaszmiru z resztą państwa oraz zlikwidował obowiązujące do tamtej pory daleko idące uprawnienia władz regionu.

Status specjalny oznaczał, że wiele ustaw przyjmowanych przez parlament indyjski wymagało ratyfikacji, zaś obywatele innych stanów nie mieli prawa nabywania nieruchomości w regionie Kaszmiru. Nacjonalistyczny rząd premiera Modiego obiecał pełne zintegrowanie Kaszmiru z Indiami, a wycofanie specjalnego statusu było pierwszym krokiem w tym kierunku. W miejsce stanu utworzono dwa terytoria związkowe - Dżammu i Kaszmir oraz Ladakh.

Dżammu i Kaszmir od 75 lat jest terenem spornym, do którego prawa rości sobie również sąsiedni Pakistan. Gdy po II wojnie światowej w 1947 roku powstawały niepodległe Indie i Pakistan, ówczesny władca Kaszmiru mógł dokonać wyboru pomiędzy akcesją do jednego lub drugiego z nich. Wcześniej podpisał z Pakistanem umowę zapewniającą ciągłość handlu, podróży i komunikacji oraz zaczął negocjować podobną umowę z Indiami. Doszło wówczas do zamieszek i ataku rebeliantów muzułmańskich z północy na Kaszmir. W rezultacie przystąpił do Indii, których armia wkroczyła do Kaszmiru i wyparła rebeliantów.

Przystąpienie Kaszmiru miało być doraźne, a o ostatecznym jego losie mieli zadecydować obywatele. Rząd Pakistanu zakwestionował akcesję, twierdząc, że nie była rezultatem wolnej woli, a władca nie miał prawa podpisać umowy z Indiami, gdy umowa z Pakistanem nadal obowiązywała.

Konflikt w KaszmirzePAP

ZOBACZ TEŻ: Premier Indii o "historycznych" zmianach: chcemy uwolnić Kaszmir od terroryzmu

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters