Na zwrócenie miliardów mają trzy dni. Po terminie konieczne będą wyjaśnienia

Autor:
jdw//az
Źródło:
Reuters, Business Standard, Forbes, Euronews
Wielka Brytania musi wydrukować nowe banknoty, pojawią się nowe z wizerunkiem nowego króla
Wielka Brytania musi wydrukować nowe banknoty, pojawią się nowe z wizerunkiem nowego królaTVN24
wideo 2/5
TVN24Wielka Brytania musi wydrukować nowe banknoty, pojawią się nowe z wizerunkiem nowego króla

Obywatele Indii mają czas tylko do soboty, by wymienić lub zdeponować banknoty o nominale dwóch tysięcy rupii. Choć ich wycofanie Bank Rezerw Indii (RBI) zapowiedział jeszcze w maju, łączna wartość pozostałych w obiegu banknotów szacowana jest obecnie na około 240 miliardów rupii indyjskich (równowartość ponad 12,5 miliarda złotych) - podał indyjski portal Business Standard. 

Zgodnie z majową zapowiedzią Banku Rezerw Indii (RBI) 30 września banknoty o nominale dwóch tysięcy rupii zostaną wycofane z obiegu. Do tego czasu obywatele mogą je wymienić lub zdeponować w bankach. Jak ustalił portal Business Standard, mimo zbliżającego się terminu wartość pozostających w obiegu banknotów wciąż szacowana jest na około 240 miliardów rupii, co stanowi równowartość około 12,5 miliarda złotych.

Od października banknoty nie będą już akceptowanym środkiem płatności. Co jednak istotne, ich wymiana wciąż będzie możliwa. Dokonać jej będzie można jednak wyłącznie w placówkach RBI. Chętni do dokonania wymiany będą również musieli wyjaśnić, dlaczego nie dotrzymali wskazanego terminu.

ZOBACZ TEŻ: W Nigerii rząd "w ogóle zakazał używania gotówki"? To nieprawda

Na wymianę banknotów pozostało kilka dni 

Banknoty o nominale dwóch tysięcy rupii zostały wprowadzone w listopadzie 2016 roku, po tym jak w ramach działań antykorupcyjnych unieważniono stosowane wcześniej banknoty o wartości tysiąca rupii i wyemitowano nową wersję banknotów o nominale pięćset rupii. Dodruk nowych banknotów o nominale dwóch tysięcy rupii wstrzymano w latach 2018-2019. 19 maja ogłoszono wycofanie ich z obiegu - podaje "Forbes".

Banknoty o nominale dwóch tysięcy rupii zostaną wycofane z obieguShutterstock

W uzasadnieniu majowej decyzji RBI stwierdził, że banknoty o wartości dwóch tysięcy rupii nie były powszechnie używane, jednocześnie zaznaczając, że "spełniły one swój cel". Bank Rezerw Indii powołał się również w treści oświadczenia na postanowienia prowadzonej przez siebie "polityki czystych banknotów", zgodnie z którą zabrudzoną gotówkę należy wymieniać w ciągu czterech, pięciu lat. "Zasoby banknotów innych nominałów są w dalszym ciągu wystarczające, aby zaspokoić zapotrzebowanie społeczeństwa na walutę" - stwierdzono w komunikacie, którego fragmenty zacytowała agencja Reutera.

ZOBACZ TEŻ: Będą nowe banknoty euro

Autor:jdw//az

Źródło: Reuters, Business Standard, Forbes, Euronews

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock