Pieniądze

Rząd unieważnił banknoty. "Są przeszkodami w wykorzenianiu biedy"

Pieniądze

ShutterstockW Indiach unieważniono banknoty o nominałach 500 i 1000 rupii

Premier Indii Narendra Modi ogłosił w wtorek, że o północy zostaną unieważnione banknoty o dwóch najwyższych nominałach 500 i 1000 rupii (odpowiednio 7,5 i 15 dolarów USA), co uzasadnił koniecznością walki z korupcją i podrabianiem pieniędzy.

Posiadacze wycofanych z obiegu banknotów nie poniosą strat, jeśli do końca grudnia zdeponują je w banku lub na poczcie. Jak wskazuje Reuters, celem tego niespodziewanego posunięcia wydaje się być przetransferowanie wartych miliardy dolarów utajnionych zasobów gotówkowych do oficjalnej gospodarki oraz uderzenie w działających przeciwko Indiom islamistycznych rebeliantów, których podejrzewa się o używanie fałszywych banknotów pięćsetrupiowych do finansowania swych operacji. - Czarnorynkowe pieniądze i korupcja są największymi przeszkodami w wykorzenianiu biedy - powiedział Modi w orędziu do narodu. Poinformował również, że zostaną wyemitowane nowe banknoty o nominałach 500 i 2000 rupii.

Obietnica wyborcza

Indyjska Partia Ludowa (BJP), do której należy Modi, doszła w 2014 roku do władzy, zapowiadając ściągnięcie czarnorynkowych pieniędzy o równowartości miliardów dolarów do normalnego obiegu finansowego. Zdaniem krytyków nie zdołano spełnić tej obietnicy. Mający siedzibę w Waszyngtonie ośrodek badań ekonomicznych Global Financial Integrity ocenia, że w latach 2002-2011 Indie straciły 344 mld dolarów wskutek nielegalnych manipulacji kapitałowych. Według Modiego działający przeciwko Indiom rebelianci posługują się fałszywymi banknotami pięćsetrupiowymi. - Terroryzm jest sprawą niepokojącą. Ale czy kiedykolwiek zastanowiliście się nad tym, jak ci terroryści uzyskują swe pieniądze? Wrogowie z drugiej strony granicy prowadzili operacje, wykorzystując fałszywe banknoty. Trwało to przez lata - powiedział indyjski premier. Indie oskarżają sąsiedni Pakistan o udzielanie schronienia rebeliantom dokonującym ataków na indyjskie wojska, przede wszystkim na terytorium spornego Kaszmiru. Pakistan określa te zarzuty jako bezpodstawne.

W lutym informowaliśmy o tym, że ministrowie finansów państw UE wezwali KE do przeanalizowania możliwości ograniczeń w płatnościach gotówką powyżej określonego limitu, aby w ten sposób walczyć z finansowaniem grup terrorystycznych. Zobacz materiał TVN24 BiS (12.02.2016):

UE rozważa wycofanie banknotu 500 euro i ograniczenie płatności gotówką
UE rozważa wycofanie banknotu 500 euro i ograniczenie płatności gotówką

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości