Indie uczciły Dzień Republiki. Kolorowa parada na głównej alei Delhi

Źródło:
Reuters

W Indiach uczczono w czwartek Dzień Republiki, rocznicę ustanowienia konstytucji z 1950 roku. Główną aleją Delhi przeszła tego dnia parada z udziałem wojska i reprezentacji poszczególnych stanów, co miało symbolizować różnorodność państwa. W uroczystościach poza indyjskimi przywódcami udział wziął także prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi. 

Paradę na Kartavya Path w Delhi na żywo oglądało kilka tysięcy osób, a miliony śledziły ją przez telewizorami. Przy akompaniamencie orkiestr marszowych oddziały wojska, policji i straży granicznej przeszły w kierunku podium zajmowanego przez prezydent Indii Draupadi Murmu.

Różnorodność kraju przedstawiały ruchome platformy reprezentujące poszczególne stany i departamenty. Na platformie armii zaprezentowano jedynie broń rodzimej produkcji, co miało podkreślić dążenia Indii do samowystarczalności sektora obronnego.

W trakcie parady zaprezentowały się również zespoły akrobacyjne z indyjskiego korpusu sygnałowego, które w trakcie przejazdu na motocyklach formowały między innymi "ludzkie piramidy".

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był przelot 45 samolotów indyjskich sił powietrznych, w tym francuskich myśliwców Rafale, rosyjskich Su-30 i indyjskich Tejas. Pokaz przysłaniały jednak chmury i mgła, które w czwartek zebrały się nad Delhi.

Paradzie, w której gościnnie uczestniczyło 144 egipskich żołnierzy, na żywo przyglądał się prezydent tego kraju Abdel Fattah al-Sisi.

Indie uzyskały niepodległość z rąk brytyjskich 1947 roku, jednak dopiero 26 stycznia 1950 roku, wraz z ustanowieniem konstytucji, naród otrzymał w pełni suwerenne państwo republikańskie. Tego dnia uroczystości odbywają się także w innych miastach poza stolicą.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters