TVN24 | Świat

Holenderski parlament chce finansować aborcje Polkom

TVN24 | Świat

Autor:
akw
Źródło:
Deutsche Welle, tvn24.pl
Morawska-Stanecka: Chcą zlikwidować podziemie aborcyjne. Kobieta będzie inwigilowana
Morawska-Stanecka: Chcą zlikwidować podziemie aborcyjne. Kobieta będzie inwigilowanaTVN24
wideo 2/21
TVN24Morawska-Stanecka: Chcą zlikwidować podziemie aborcyjne. Kobieta będzie inwigilowana

Holenderski parlament zdecydował, że tamtejszy rząd będzie mógł sfinansować bezpieczną aborcję dla Europejek. Uchwała jest reakcją na śmierć 30-letniej Izabeli, która zmarła z powodu sepsy w szpitalu w Pszczynie. Kobieta była w 22. tygodniu ciąży. Trafiła do szpitala z powodu odejścia wód płodowych, lekarze czekali, aż płód obumrze. - Chcieliśmy, żeby nasz przekaz dotarł do Polek - powiedział autor uchwały Sjoerd Sjoerdsma z partii Democraten 66.

Holenderska Izba Reprezentantów przyjęła we wtorek uchwałę, która pozwoli rządowi na wykorzystanie środków z Funduszu Praw Człowieka na lata 2022-2027 na sfinansowanie aborcji Europejek, a co za tym idzie Polek - poinformowało Deutsche Welle. Uchwała przegłosowana została większością 111 ze 150 głosów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Chcieliśmy, żeby nasz przekaz dotarł do Polek"

"Wolność w niektórych regionach Europy znajduje się pod silną presją represyjnego ustawodawstwa. Ma to nieproporcjonalny wpływ na społeczność LGBTI i kobiety pragnące przerwać ciążę" - zapisano w tekście dokumentu, który wyjątkowo został także przygotowany w języku polskim.

- Chcieliśmy, żeby nasz przekaz dotarł do Polek - oświadczył w rozmowie z DW autor uchwały Sjoerd Sjoerdsma z liberalnej partii Democraten 66 (D66).

"Fundusz, z którego zasobów finansowana ma być aborcja dla Polek, podlega pod holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych. Środki z niego pochodzące przeznaczane są na wsparcie słabszych grup społecznych, w tym osób LGBT i kobiet, także w dostępie do bezpiecznej aborcji" - tłumaczy DW.

- Dotychczas nie wykorzystywaliśmy tych pieniędzy na pomoc Europejkom. Trafiały one do kobiet z krajów rozwijających się i krajów trzeciego świata. Jednak ostatnie wydarzenia w Polsce i fakt, że 30-letnia kobieta zmarła, bo nie otrzymała prawa do bezpiecznej aborcji, sprawiło, że postanowiliśmy część funduszy przeznaczyć na pomoc Polkom, które będą chciały dokonać w Holandii aborcji - mówił Sjoerdsma.

DW: jest zielone światło ze strony rządu

Według niemieckiego portalu, holenderski rząd da zielone światło dla projektu. Nieznana jest jeszcze kwota, jaka ma zostać zabezpieczona na założony cel ani to, czy Polki będą mogły liczyć na całkowite lub częściowe dofinansowanie. Sjoerdsma zapowiedział, że decyzja ma zapaść w ciągu dwóch lub trzech tygodni.

Aborcja w Holandii jest legalna do 22. tygodnia ciąży (z powodów medycznych do 24. tygodnia). Można ją wykonać w klinice aborcyjnej lub szpitalu do tego uprawnionym.

Śmierć ciężarnej 30-latki w Pszczynie

30-letnia Izabela, o której wspomniał holenderski polityk, do pszczyńskiego szpitala trafiła w 22. tygodniu ciąży z powodu odejścia wód płodowych. Przez cały dzień wysyłała do swojej matki wiadomości, sygnalizując, że czuje się coraz gorzej. Podejrzewała, że ma sepsę. Lekarze, choć mogli legalnie dokonać aborcji w sytuacji zagrożenia życia kobiety, czekali, aż płód sam obumrze. Młoda kobieta zmarła.

>> Śmierć 30-letniej ciężarnej w szpitalu w Pszczynie. Relacja pacjentki z sali, w której leżała Izabela

Wiadomość o śmierci 30-letniej pacjentki szpitala w Pszczynie wywołała falę protestów w kraju.

Autor:akw

Źródło: Deutsche Welle, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Tagi:
Raporty: