Holenderski rząd zdecydował w piątek, że dozwolona w tym kraju będzie eutanazja dzieci w wieku od roku do 12 lat. Decyzja zapadła po konsultacjach z pediatrami i prokuraturą - poinformował minister zdrowia Ernst Kuipers. Obecnie eutanazja dzieci do 12. roku życia jest przestępstwem.
Propozycję zmiany prawa Kuipers ogłosił w ubiegłym roku. Zaproponował dopuszczenie skrócenia życia dzieci młodszych niż 12 lat, które "nieznośnie cierpią". Aby eutanazja mogła zostać przeprowadzona, nie może istnieć "żadna realna możliwość wyeliminowania beznadziejnego cierpienia dziecka".
Zgodnie z obecną decyzją zabieg skrócenia życia dziecka będzie musiał być poprzedzony wyrażeniem zgody przez rodziców, a lekarz będzie musiał skonsultować się z co najmniej jednym innym, niezależnym medykiem.
Zmiana przepisów zawarta jest w rozporządzeniu, które nie wymaga zatwierdzenia przez parlament. Jak przekazał w piątek minister zdrowia, szacuje on, iż do zabiegów skrócenia życia na podstawie nowego prawa kwalifikować się będzie rocznie 5-10 dzieci. Minister zapowiedział, że spodziewa się wdrożenia rozporządzenia w ciągu tego roku.
Wcześniejsza propozycja przewidywała konieczność wzięcia pod uwagę "werbalnych i niewerbalnych sygnałów od dziecka", czyli sytuację, że jeżeli lekarz w sposób jasny otrzyma sygnał, iż dziecko nie chce, aby jego życie się skończyło, zgoda rodziców nie wystarczy do przeprowadzenia eutanazji. Nie jest jednak jasne, czy ten przepis znalazł się w nowym rozporządzeniu.
Obecne prawo o eutanazji
Obecnie w Niderlandach eutanazja jest dozwolona pod określonymi warunkami (nieznośne, nierokujące poprawy cierpienie, konsultacje z innym lekarzem, zgoda świadomego swojego stanu pacjenta) od 12. roku życia. W przypadku dzieci w wieku 12-16 lat zgodę muszą wyrazić również rodzice lub opiekunowie. Osoby w wieku 16-18 lat mogą samodzielnie decydować o eutanazji, ale lekarze muszą konsultować się z rodzicami.
W Holandii funkcjonuje także tzw. Protokół z Groningen dotyczący przeprowadzania eutanazji niemowląt. Nie jest to prawo formalnie ujęte w ustawie, ale zbiór procedur sporządzonych przez naukowców ze szpitala uniwersyteckiego w Groningen we współpracy z miejscową prokuraturą. W 2005 r. protokół został zatwierdzony jako ogólnokrajowe wytyczne przez Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (Holenderskie Stowarzyszenie Opieki Pediatrycznej).
Źródło: PAP, nltimes.nl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock