TVN24 | Świat

Przyjęcie gwiazdkowe medyków w Maladze. Zakazili się koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kg
Źródło:
BBC, tvn24.pl

Szpital w Maladze stał się jednym z największych ognisk infekcji koronawirusa w kraju. Zakażenie potwierdzono u 68 lekarzy i pielęgniarek, którzy wzięli udział w dużym przyjęciu bożonarodzeniowym. Wszyscy byli zaszczepieni i nie wykazują objawów choroby.

Większość z zakażonych to lekarze i pielęgniarki pracujący na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Maladze na południu Hiszpanii, w Andaluzji. Władze potwierdziły, że w ubiegłą środę bawili się na przyjęciu, w którym wzięło udział około 170 osób. Podano, że zakażeni pracownicy ochrony zdrowia zostali w pełni zaszczepieni i nie wykazują żadnych objawów zakażenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Według lokalnych mediów lekarze i pielęgniarki z innych oddziałów zostali poproszeni o zastąpienie nieobecnych kolegów i koleżanek z oddziału intensywnej terapii.

Wykrycie ogniska epidemii na przyjęciu świątecznym zwiększyło obawy o ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas tego typu wydarzeń - komentuje brytyjski portal BBC. Zauważono, że w Andaluzji zalecono personelowi szpitala, aby nie brał udziału w przyjęciach bożonarodzeniowych.

W poniedziałek premier Pedro Sanchez wezwał obywateli do zachowania ostrożności w związku z epidemią w okresie świątecznym. - Nie możemy tracić czujności - mówił na konferencji w Madrycie. Szef rządu zaznaczył, że kluczowa w walce z nasilającą się epidemią jest kwestia szczepień przeciwko koronawirusowi.

Liderzy wśród zaszczepionych w Europie

W ostatnich tygodniach Hiszpania - podobnie jak wiele krajów europejskich - odnotowała wzrost zakażeń koronawirusem. Na świecie wzrasta zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się wariantem omikron.

Hiszpania do tej pory oficjalnie zgłosiła 12 przypadków tego wariantu. Cztery z nich wykryto na Majorce, w archipelagu Balearów. W sumie kraj od początku epidemii odnotował 5 202 958 potwierdzonych infekcji i 88 159 zgonów.

Kraj został mocno dotknięty epidemią w 2020 roku, jednak od tego czasu sytuacja ustabilizowała się, głównie dzięki stosunkowo wysokiemu wskaźnikowi zaszczepienia. Według najnowszych danych w pełni zaszczepionych jest tam ponad 80 procent osób. Hiszpania znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepiej zaszczepionych w Europie krajów.

Na początku grudnia minister zdrowia Carolina Darias wykluczyła obowiązek szczepień przeciw COVID-19. - Rozumiem, dlaczego planują to kraje o niskim zasięgu szczepień, ale my jesteśmy jednym z wiodących krajów pod względem szczepień w Europie i na świecie - tłumaczyła.

Autor:akw/kg

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: