TVN24 | Świat

Juan Carlos zwraca 700 tysięcy euro hiszpańskiemu fiskusowi

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon zwrócił do państwowego budżetu blisko 700 tysięcy euro z tytułu środków, które nabył w sposób uznawany za nielegalny. Wpłata została dokonana w formie dobrowolnego transferu na rzecz hiszpańskiego fiskusa, który potwierdził przelew.

Radio Cadena Ser i dziennik "El Mundo" wskazują, że Juan Carlos Burbon, który abdykował w 2014 roku na rzecz swojego syna Filipa VI, przekazał w środę fiskusowi środki niemal całkowicie pokrywające się z kwotą otrzymaną przez Juana Carlosa od meksykańskiego przedsiębiorcy Allena-Sanginesa-Krause.

Ze śledztwa wynika, że biznesmen miał w latach 2016-2019 przelewać Burbonowi środki, które były monarcha wydawał między innymi na swoje zagraniczne podróże, a także wojaże niektórych członków swojej rodziny. Nie ma wśród nich, jak ustalili inspektorzy, aktualnego króla Hiszpanii Filipa VI.

Juan Carlos abdykował w 2014 rokushutterstock

Według "El Mundo" pozostający od sierpnia poza Hiszpanią były monarcha nosi się z zamiarem powrotu do ojczyzny w 2021 r. Gazeta twierdzi, że dobrowolna wpłata, jakiej dokonał na rzecz państwa Juan Carlos, może być formą uregulowania przez Burbona swojej sytuacji finansowo-prawnej w Hiszpanii.

W listopadzie media ujawniły szczegóły dwóch śledztw dotyczących nieuprawnionego korzystania z kart kredytowych przez Juana Carlosa. Miały być one powiązane z kontami bankowymi w Szwajcarii oraz na podlegającej brytyjskiej jurysdykcji wyspie Jersey. Żaden z rachunków nie figurował na nazwisko Burbona.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Poza dwiema sprawami dotyczącymi ukrywanych przez Burbona środków na zagranicznych kontach trzecie śledztwo dotyczy domniemanego udziału byłego króla w korupcji związanej z wygranym przez hiszpańskie spółki przetargiem na budowę szybkiej kolei AVE w Arabii Saudyjskiej.

Juan Carlos wyjechał potajemnie z Hiszpanii w sierpniu kierując się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przed podróżą przekazał synowi list, w którym napisał, że wyjazd służy "ułatwieniu" Filipowi VI wykonywania urzędu głowy państwa.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości