Zmarł architekt zjednoczenia Niemiec

Hans-Dietrich Genscher miał 89 latGge / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

W wieku 89 lat zmarł były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher. Przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Polityk zmarł w otoczeniu rodziny.

Genscher urodził się w 1927 roku w Halle, we wschodnich Niemczech. Jak większość swoich rówieśników należał do nazistowskiej młodzieżówki Hitlerjugend. W 1952 roku po ukończeniu studiów prawniczych Genscher uciekł do Niemiec Zachodnich.

W Bremie, gdzie początkowo zamieszkał, wstąpił do liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), ugrupowania, które w 1969 roku utworzyło wraz z socjaldemokratami (SPD) koalicyjny rząd pod kierownictwem kanclerza Willy'ego Brandta. Początkowo kierował ministerstwem spraw wewnętrznych, a w roku 1974 został szefem dyplomacji.

Szef MSZ

Hans-Dietrich Genscher kierował polityką zagraniczną RFN, a następnie zjednoczonych Niemiec w latach 1974-1992. Resort spraw zagranicznych przejął po swoim partyjnym koledze Walterze Scheelu, kontynuując politykę odprężenia i porozumienia z ZSRR, Polską, Czechosłowacją i NRD, zapoczątkowaną przez socjaldemokratę Willy'ego Brandta.

Po zmianie rządu w 1982 roku pozostał na stanowisku szefa dyplomacji w gabinecie chadeka Helmuta Kohla.

Uważany jest za architekta polityki, która doprowadziła do zjednoczenia Niemiec w 1990 roku za zgodą USA i ZSRR. Był gorącym orędownikiem porozumienia z Polską.

Jako jeden z pierwszych polityków zachodnich, Genscher podjął w drugiej połowie lat 80., wbrew Kohlowi, dyplomatyczną grę z sekretarzem generalnym KPZR, Michaiłem Gorbaczowem, aby sprawdzić wiarygodność odprężeniowych gestów radzieckiego kierownictwa. Za kluczowe osiągnięcie Genschera jako szefa MSZ uważa się wynegocjowanie przez niego we wrześniu 1989 roku porozumienia, zezwalającego na wyjazd ponad czterech tysięcy NRD-owskich uciekinierów z ambasady RFN w Pradze do Niemiec Zachodnich.

Chciał Unii Europejskiej

W listopadzie 1981 roku wspólnie z szefem dyplomacji Włoch Emilio Colombo przedstawił propozycję ściślejszej integracji politycznej wewnątrz Wspólnot Europejskich, która przeszła do historii jako akt Genscher-Colombo. Koncepcja przewidywała silniejszą integrację w dziedzinie unii politycznej i gospodarczo-walutowej, zmierzającą do przekształcenia Wspólnot w Unię. 19 czerwca 1983 roku Rada Europejska przyjęła "Uroczystą deklarację o Unii Europejskiej" znaną również jako deklaracja stuttgarcka, która zawierała propozycje przedstawione przez Genschera i Colombo. Deklaracja jest postrzega jako pierwszy krok do powstania UE.

Autor: kło//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gge / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)