Były szef federacji piłkarskiej winny zbrodni przeciwko ludzkości

Patrice-Edouard Ngaïssona
Międzynarodowy Trybunał Karny
Źródło: Reuters
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze w czwartek uznał za winnych zbrodni przeciwko ludzkości dwóch mężczyzn, którzy dowodzili bojówkami w Republice Środkowoafrykańskiej. Jeden z nich to Patrice-Edouard Ngaïssona, były szef krajowej federacji piłkarskiej.

Sędziowie MTK w czwartkowym wyroku uznali, że były działacz piłkarski Patrice-Edouard Ngaïssona oraz dowódca milicji Alfred Yekatom przyczynili się do przeprowadzenia kampanii przemocy wobec muzułmańskiej ludności cywilnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Skazali ich za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym zabójstwa, tortury, przymusowe przesiedlenia i prześladowania muzułmańskiej ludności cywilnej.

Sędziowie orzekli, że Ngaïssona był długoletnim przywódcą składających się głównie z chrześcijan bojówek znanych jako Anti-Balaka. Został skazany na 12 lat więzienia. Yekatom usłyszał wyrok 15 lat więzienia.

Patrice-Edouard Ngaïssona
Patrice-Edouard Ngaïssona
Źródło: Koen van Weel/EPA/PAP

Działacz piłkarski winny zbrodni

Patrice-Edouard Ngaïssona jest byłym działaczem i szefem federacji piłkarskiej Republiki Środkowoafrykańskiej. Przez krótki czas pełnił także funkcję ministra sportu tego kraju, zanim w lutym 2018 roku został wybrany do komitetu wykonawczego Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF), przypomina portal BBC.

Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki mimo obfitych zasobów naturalnych, w tym ropy naftowej, złota i diamentów. Według Banku Światowego w 2023 r. 65,7 proc. z 5,5-milionowej populacji żyło poniżej granicy skrajnego ubóstwa wynoszącej około 2 dolary na osobę dziennie. Kraj ten ma najniższy na świecie wskaźnik edukacji. Jest również jednym z najbardziej niestabilnych na świecie, nękanym przez wewnętrzne rebelie i panoszących się, popełniających zbrodnie na ludności cywilnej najemników rosyjskich.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: