Gulen wskazuje na Erdogana. "To on stoi za nieudanym puczem"

Zamach stanu w Turcji. Archiwalne zdjęcia
Zamach stanu w Turcji. Archiwalne zdjęcia
Reuters Archive
Reuters ArchiveFethullah Gulen jest dawnym sojusznikiem Recepa Tayyipa Erdogana

Żyjący na wygnaniu w USA islamski kaznodzieja Fethullah Gulen, którego tureckie władze oskarżają o zorganizowanie zamachu stanu z 15 lipca, powiedział w najnowszym numerze niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że stał za nim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Gulen zwrócił uwagę na głośną wypowiedź Erdogana, który nieudany pucz nazwał "darem od Allaha". Zdaniem kaznodziei, który jest dawnym sprzymierzeńcem, a obecnie największym wrogiem Erdogana, pucz posłużył prezydentowi jako pretekst do przeprowadzenia czystek w armii i innych instytucjach. Zapytany, czy sugeruje w związku z tym, że to Erdogan stał za udaremnionym zamachem stanu, Gulen powiedział: "do tej pory myślałem tylko, że to jest możliwe. Teraz myślę, że jestem pewny". Dodał, że próba przewrotu wojskowego stoi w sprzeczności z ideami międzynarodowego ruchu "Hizmet" ("Służba"), na którego czele sam stoi. - Ani moi przyjaciele ani ja nie byliśmy blisko z Erdoganem, choć się tak twierdzi - powiedział Gulen "Die Zeit".

"Struktury równoległe"

Około 32 tys. osób formalnie aresztowano od lipca za związki z ruchem Gulena. Ankara twierdzi, że zorganizował on w Turcji tzw. struktury równoległe, zwane teraz przez władze organizacją terrorystyczną FETO. Sam Gulen odrzuca te oskarżenia. Po udaremnionej 15 lipca próbie puczu wojskowego władze przeprowadziły bezprecedensowe czystki. Stanowiska straciły dziesiątki tysięcy nauczycieli i wykładowców akademickich. Zwolniono lub zawieszono w obowiązkach kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli różnych zawodów - wojskowych, sędziów, urzędników czy dziennikarzy - podejrzewanych o związki z FETO.

Autor: kło/kk / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości