Grecka flaga zawisła na spornej wyspie. Turcy ją zdjęli i ostrzegają

[object Object]
Wyspa, na której miała zawisnąć grecka flaga znajduje się na wysokości kurortu Didim
wideo 2/3

Po tym, jak grecka flaga zawisła na spornej, niezamieszkanej wysepce na Morzu Egejskim w pobliżu tureckiego wybrzeża, premier Turcji Binali Yildirim ostrzegł w poniedziałek Ateny, aby powstrzymały się przed "prowokacjami".

- Nasza rada jest taka, aby Grecja trzymała się z daleka od prowokacji i agitacji. (...) Jesteśmy zdeterminowani, by dać konieczną odpowiedź na ten fakt dokonany - stwierdził Yildirim.

Jak dodał, turecka straż przybrzeżna zdjęła grecką flagę z masztu ustawionego na wyspie położonej na wysokości kurortu Didim.

Miasto Didim, Turcja

"Prowokacyjne i naganne" uwagi

Turecki premier przypomniał, że podobny incydent miał miejsce w 1996 roku, gdy obydwa państwa - sojusznicy w NATO - były o włos od konfliktu zbrojnego o skalistą wysepkę Imia (turecka nazwa Kardak). Obydwa państwa roszczą sobie prawa do niezamieszkanych wysp archipelagu Dodekanez, leżących w odległości siedmiu kilometrów od tureckiego wybrzeża.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu pytany o ten incydent na wspólnej konferencji prasowej z odwiedzającym Turcję szefem NATO Jensem Stoltenbergiem oskarżył greckiego ministra obrony Panosa Kamenosa, stojącego na czele niewielkiej prawicowej partii Niezależni Grecy, koalicyjnego partnera w rządzie lewicowego premiera Aleksisa Ciprasa, o wzniecanie napięć na Morzu Egejskim.

Rzecznik rządu w Atenach Dimitris Canakopulos oznajmił z kolei, że strona grecka nie miała wiedzy o incydencie i określił uwagi tureckiego premiera jako "prowokacyjne i naganne".

- Sądzę, że premier Yildirim powinien być bardziej ostrożny. Wzywamy Turcję do powrotu na ścieżkę poszanowania prawa międzynarodowego. (...) Powinna ona podjąć inicjatywę na rzecz deeskalacji napięcia - powiedział Canakopulos.

Napięte stosunki

W połowie lutego tego roku w pobliżu wysepki Imia okręt patrolowy tureckiej straży przybrzeżnej staranował łódź greckiej straży przybrzeżnej, uszkadzając rufę jednostki. Stosunki między dwoma krajami pogorszyły się po 1 marca, gdy aresztowano dwóch greckich żołnierzy, którzy patrolując granicę z Turcją, przypadkowo weszli na terytorium tego kraju, gubiąc drogę z powodu złych warunków atmosferycznych. Są przetrzymywani w Turcji. Na początku kwietnia grecki minister obrony zapowiedział wysłanie siedmiu tysięcy żołnierzy na wyspy we wschodniej części Morza Egejskiego i na tereny przy granicy z Turcją.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości