- W środę premier Grecji zapowiedział zawieszenie przyjmowania wniosków o azyl od migrantów docierających do jego kraju drogą morską.
- Obecnie Grecja zmaga się ze zwiększoną presją migracyjną. Tylko na Kretę w ostatnich dniach przybyło ok. 2 tys. osób.
W środę grecki rząd zaproponował przyjęcie poprawki do ustawy, na mocy której rozpatrywanie wniosków o azyl od migrantów docierających drogą morską z Afryki Północnej do Grecji będzie zawieszone na trzy miesiące. Dokument przewiduje też możliwość zatrzymania takich osób i szybką deportację. Głosowanie w tej sprawie w parlamencie ma się odbyć jeszcze w czwartek.
Ogromna presja migracyjna na greckie wyspy
Premier Kyriakos Mitsotakis podkreślił w środę, że wstrzymanie wniosków o azyl jest "reakcją nadzwyczajną na sytuację nadzwyczajną". Zaznaczył, że w ten sposób Grecja "wysyła zdecydowaną wiadomość do wszystkich przemytników i ich potencjalnych klientów, że pieniądze, które wydają, mogą zostać całkowicie zmarnowane, bo trudno będzie dotrzeć do Grecji drogą morską".
Grecki minister ds. migracji i azylu Thanos Plevris napisał z kolei na X, zwracając się do potencjalnych imigrantów: "zostańcie tam, gdzie jesteście, nie przyjmiemy was".
Grecja jest jednym z głównym punktów, do których docierają migranci z Afryki czy Bliskiego Wschodu. W ostatnim czasie zmaga się ze zwiększoną presją migracyjną. Dotknięte sytuacją są zwłaszcza Kreta i Gawdos. BBC podaje, że tylko w ostatnich dniach na Kretę dotarło ponad 2 tys. migrantów, a tylko w środę z wody uratowano 520 osób. Od początku roku to już łącznie 9 tys. ludzi, o 350 proc. więcej niż rok temu. Publiczny nadawca ERT podaje, że władze wyspy zwracają uwagę, że tak ogromna skala przerasta ich możliwości np. w kontekście infrastruktury noclegowej.
Tymczasem organizacje pozarządowe oceniły, że decyzja greckich władz o wstrzymaniu wniosków o azyl naruszałaby prawo międzynarodowe. Zdaniem Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) "poszukiwanie schronienia jest prawem człowieka", a uniemożliwienie tego ludziom jest nie tylko nielegalne, ale i nieludzkie.
POLECAMY PODCAST: Czy w 20 minut da się opowiedzieć świat? Można próbować. W "Podcaście o zagranicy" przez te minuty Maciej Tomaszewski z tvn24.pl chce przybliżać miejsca i problemy, o których na co dzień być może nie jest głośno, ale które nie tracą na ważności. A to wszystko dzięki ludziom, którzy naprawdę wiedzą, o czym mówią.
Autorka/Autor: pb//mro
Źródło: BBC, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS