Obrońcy skazanego na śmierć Troya Davisa nie składają broni, pomimo decyzji Zarządu ds. Ułaskawień stanu Georgia, który nie zgodził się na ułaskawienie mężczyzny skazanego za morderstwo. - Wzywamy kogokolwiek, kto ma władzę aby powstrzymać tą ciężką niesprawiedliwość - apelował Laura Moye z Amnesty International na specjalnie zwołanej konferencji w jednym z kościołów w Atlancie. Obrońcy Davisa informują, że pomocy szukają nawet u prezydenta Obamy.
42-letni Troy Davis ma otrzymać zastrzyk trucizny późnym wieczorem w środę czasu lokalnego w Jackson w Georgii. Został skazany na śmierć za zabójstwo policjanta Marka Allena MacPhaila w 1989 r.
Zarząd ds. Ułaskawień na "nie"
Wniosek o ułaskawienie Davisa odrzucono we wtorek, dzień wcześniej Zarząd ds. Ułaskawień przesłuchał m.in. obrońców skazańca, którzy kwestionują dowody rzeczowe i zeznania świadków, na podstawie których ława przysięgłych hrabstwa Chatham skazała Davisa w 1991 r. W Georgii to Zarząd - a nie gubernator - ma prawo ułaskawić skazańca.
Kontrowersje wokół świadków
Po wyroku skazującym Davisa, 7 z 9 świadków zeznających przeciwko niemu, odwołało lub zmieniło zeznania. Obrońcy mężczyzny twierdzą, że najważniejsi świadkowie byli zastraszani przez policję i zeznawali pod presją.
Są dwie sprawy Troya Davisa. Jest sprawa prawna i jest sprawa public relations. Wygraliśmy w sądzie, ale przegraliśmy bitwę w public relations. prokurator Spencer Lawton
Pojawili się też rzekomi nowi świadkowie. Jednym z nich jest Quiana Glover. Na konferencji zorganizowanej przez obrońców Davisa w Atlancie powiedziała, że "nie ma dowodów przeciwko temu młodemu człowiekowi". Glover potwierdziła, że w poniedziałek zeznała przed Zarządem ds. Ułaskawień, iż słyszała jak inny mężczyzna przyznaje się do zabicia MacPhaila.
Walczą do końca
Obrońcy Davisa informują, że pomocy we wstrzymaniu egzekucji szukają nawet u prezydenta Obamy. Mają też wezwać prokuratora okręgowego hrabstwa Chatham Larry'ego Chisholma, żeby zwrócił się do sądu o unieważnienie wyroku.
Obrońcy Davisa twierdzą, że padł on ofiarą pospiesznych działań policji, jak też uprzedzeń rasowych.
Już trzykrotnie wyznaczano i odwoływano termin egzekucji Davisa. Po raz ostatni w październiku 2008, gdy Najwyższy Sąd wstrzymał wykonanie wyroku na dwie godziny przed egzekucją.
"Dwie sprawy Davisa"
Prokurator, który doprowadził do skazania mężczyzny, odpiera zarzuty. - Są dwie sprawy Troya Davisa. Jest sprawa prawna i jest sprawa public relations. Wygraliśmy w sądzie, ale przegraliśmy bitwę w public relations - mówi Spencer Lawton.
Źródło: CNN