Pierwsze francuskie samoloty Mirage 2000 trafiły do ukraińskich sił zbrojnych. "Jestem wdzięczny Francji za ten strategicznie ważny wkład w nasze bezpieczeństwo" - napisał minister obrony Ukrainy Rustem Umierow w mediach społecznościowych. Holandia z kolei dostarczyła Ukrainie myśliwce F-16.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow potwierdził w czwartek, że jego kraj otrzymał pierwsze francuskie samoloty Mirage 2000. O przekazaniu tych maszyn poinformował wcześniej francuski minister obrony Sebastien Lecornu. Umierow napisał na Facebooku, że Ukraina otrzymała także samoloty F-16 z Holandii.
"Kolejny znaczący krok, który przybliża nas do zwycięstwa"
"Ukraińskie niebo staje się bezpieczniejsze! Siły powietrzne Ukrainy otrzymały długo oczekiwane wzmocnienie - pierwsze francuskie myśliwce Mirage 2000 i F-16 z Królestwa Holandii" – powiadomił Umierow.
Minister wyraził przekonanie, że już wkrótce nowe samoloty zostaną wykorzystane podczas działań bojowych w wojnie przeciwko Rosji.
"Jestem wdzięczny Francji za ten strategicznie ważny wkład w nasze bezpieczeństwo - Mirage 2000 staną się nowym elementem ochrony ukraińskiego nieba. Wsparcie Holandii to kolejny znaczący krok, który przybliża nas do zwycięstwa i zapewnia niezawodną ochronę ukraińskich miast i obywateli" – podkreślił.
Macron zapowiedział przekazanie samolotów w czerwcu
Minister obrony Francji Lecornu poinformował w czwartek, że pierwsze francuskie myśliwce Mirage 2000 zostały dostarczone Ukrainie, jednak nie podał liczby przekazanych maszyn. Przypomniał, że wcześniej odbyły się wielomiesięczne szkolenia pilotów ukraińskich.
Samoloty "zostały dziś dostarczone na Ukrainę" i teraz, z ukraińskimi pilotami szkolonymi we Francji, włączą się do "obrony nieba nad Ukrainą" - napisał minister w serwisie X. Dodał, że przekazanie maszyn zapowiedział w czerwcu 2024 r. francuski prezydent Emmanuel Macron.
Ze sporządzonego w parlamencie Francji raportu na temat budżetu wynika, że Ukraina powinna otrzymać sześć myśliwców Mirage 2000-5 spośród 26, którymi dysponują francuskie siły zbrojne. Resort obrony nigdy nie potwierdził oficjalnie tej liczby ani jej nie zdementował.
Wiadomo jednak, że maszyny zostały poddane pewnym ulepszeniom technicznym. W październiku 2024 r. Lecornu mówił, że zainstalowano w nich dodatkowy sprzęt służący do ataków na cele naziemne, a także środki walki elektronicznej, pomagające przeciwdziałać rosyjskim możliwościom zakłócania sygnału. Francuski portal AvionsLegendaires informował w styczniu, że maszyny zostały przystosowane do przenoszenia francusko-brytyjskich pocisków SCALP/Storm Shadow.
Prace nad modyfikacjami technicznymi przeprowadzono w bazie lotniczej w Cazaux na południu Francji. Lotnicy ukraińscy szkolili się w bazie w Nancy na północnym wschodzie kraju.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters