W Paryżu odkryto tajemniczy tunel w pobliżu więzienia

Źródło:
Guardian, Le Parisien, TF1 Info
Paryż na nagraniach z lipca 2021 roku
Paryż na nagraniach z lipca 2021 rokuArchiwum Reuters
wideo 2/3
Paryż na nagraniach z lipca 2021 rokuArchiwum Reuters

We wtorek odkryto tajemniczy tunel w pobliżu jednego z paryskich więzień. W przeszłości w tym samym regionie znajdywano już podobne tunele. Według francuskich służb podziemna konstrukcja najprawdopodobniej nie jest jednak elementem planu ucieczki z zakładu karnego, a dziełem tzw. katafilów.

Jak informują francuskie media, w południowej części Paryża odkryto tajemniczy tunel w pobliżu więzienia La Santé. Odkrycia dokonał we wtorek elektryk w czasie rutynowej kontroli instalacji elektrycznej, gdy pracował pod ziemią w odległości około 450 metrów od zakładu karnego - przekazało policyjne źródło. Na miejscu znaleziono również worki wypełnione gruzem oraz łóżko. Media podają, że tunel został wykopany ręcznie.

ZOBACZ TEŻ: Skłamała, że nauczyciel ją uderzył. Państwo pozwie uczennicę

Tunel odkryty w Paryżu

Odkrycie zostało od razu zgłoszone francuskim służbom. Paryski urzędnik Guillaume Durand przekazał jednak, że tunel najprawdopodobniej nie ma związku z ewentualną próbą ucieczki z więzienia. - To czterometrowy tunel w ślepej uliczce, znajdujący się ponad 500 metrów od więzienia - zauważył.

Przekazał, że według policji jest on najprawdopodobniej skutkiem działalności tak zwanych katafilów - osób, które nielegalnie eksplorują podziemia Paryża i zwiedzają paryskie katakumby, czyli podziemne korytarze, które są pozostałościami po starożytnych kamieniołomach. Osoby te przy okazji kopią też własne tunele. Durand podkreślił, że odkryty tunel "to raczej coś, co miałoby na celu łatwiejsze dotarcie do katakumb, a więc dzieło katafilów". Dodał, że władze miasta zleciły już jego zasypanie.

"Le Parisien" przypomina, że w 2004 roku w pobliżu więzienia La Santé znaleziono pięć podobnych tuneli. Wtedy również pojawiły się hipotezy o możliwym planie ucieczki z więzienia, co skłoniło nawet władze zakładu do przeniesienia bardziej niebezpiecznych więźniów do innych więzień. Ostatecznie hipotezy te nie zostały jednak potwierdzone.

ZOBACZ TEŻ: 300 tysięcy prezerwatyw czeka na igrzyska olimpijskie w Paryżu

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: Guardian, Le Parisien, TF1 Info

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock