TVN24 | Świat

"Wojna z wrogami Republiki". Minister nakazuje zamknięcie meczetu

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Francji Gerald Darmanin nakazał w poniedziałek zamknięcie Wielkiego Meczetu w Pantin w Paryżu. To reakcja na zamordowanie nauczyciela historii Samuela Paty'ego, który pokazywał uczniom karykatury Mahometa.

- Poprosiłem prefekta Seine-Saint-Denis o zamknięcie meczetu w Pantin - powiedział minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin w telewizji TF1. W poniedziałek władze francuskie rozpoczęły serię akcji, wymierzonych w ruch islamistyczny i obiecały "wojnę z wrogami Republiki". Policja przeprowadziła operacje przeciwko "kilkudziesięciu osobnikom" w ramach walki z islamizmem.

Gerald Darmanin przekazał ponadto, że obecnie prowadzonych jest ponad 80 śledztw dotyczących mowy nienawiści w internecie we Francji oraz bada się, czy niektóre organizacje, stowarzyszenia czy grupy działające we francuskiej społeczności muzułmańskiej, w tym Wspólnota przeciwko islamofobii we Francji (CCIF) powinny zostać rozwiązane w związku z oskarżeniami o propagowanie przemocy i nienawiści. W ramach tych dochodzeń doszło do zatrzymań.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Morderstwo nauczyciela

W piątek po południu Abdullah Anzorow, urodzony w Moskwie Czeczen, brutalnie zamordował Samuela Paty'ego, nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine. Zabójca nie uczęszczał do szkoły, w której uczył zamordowany, a pedagoga "za wynagrodzeniem" wskazało mu kilku jej uczniów. Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkolnego budynku. W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony, a prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie "zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną".

Wcześniej w październiku Paty pokazywał uczniom karykatury proroka Mahometa na zajęciach poświęconych wolności słowa, co rozgniewało wielu muzułmańskich rodziców. Muzułmanie uważają, że jakiekolwiek przedstawienie Mahometa jest bluźnierstwem. Uczniowie szkoły mówili jednak, że nauczyciel prosił muzułmańskie dzieci o opuszczenie klasy w czasie tych zajęć, aby nie poczuły się urażone pokazywaniem karykatur proroka. - Nauczyciel nie obrażał Mahometa – mówili.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP