Ukraina dostanie radary, systemy przeciwlotnicze i drony

Źródło:
PAP
Załadunek armatohaubicy Caesar
Załadunek armatohaubicy Caesar
Twitter @EmmanuelMacron
Załadunek armatohaubicy CaesarTwitter @EmmanuelMacron

Francja dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach broń, radary i systemy przeciwlotnicze – poinformował prezydent Emmanuel Macron. Przekazanie Ukrainie rakiet obrony powietrznej zadeklarował również brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace. Z kolei rząd Kanady przekaże Ukrainie wyposażenie w postaci amunicji, dronów, jak i zimowych ubrań dla żołnierzy. Na temat dostarczenia do Ukrainy najnowszych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej rozmawiano też podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

W środę miało miejsce szóste spotkanie Grupy Kontaktowej, koordynującej zachodnią pomoc zbrojeniową dla Ukrainy i nazywanej od miejsca pierwszych posiedzeń grupą Ramstein.

Obrady odbyły się w Brukseli, gdzie do czwartku trwa również dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO. W posiedzeniu w formacie Ramstein wziął również udział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, a także przedstawiciele kilkudziesięciu wspierających Kijów państw, które nie należą do Sojuszu.

"Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zwanej grupą Ramstein, jest historyczne, ponieważ zapadają na nim decyzje w sprawie zamknięcia nieba nad naszym krajem. Potrzeba nam zwłaszcza wzmocnienia sił obrony powietrznej” - napisał w środę na Twitterze szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Prowadzimy stały dialog z naszymi sojusznikami. Tematem ostatnich rozmów z (doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego) Jake'm Sullivanem były najnowsze systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - oznajmił polityk.

Broń, radary i systemy przeciwlotnicze od Francji

W środę podczas wywiadu dla stacji France prezydent Emmanuel Macron poinformował, że Paryż dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach broń, radary i systemy przeciwlotnicze.

- Nie chcemy wojny światowej – oświadczył. Jednak Francja zintensyfikuje dostawy broni do Kijowa. - Dostarczyliśmy słynne armatohaubice Caesar. Ukraińcy nam dziękują. Będziemy to kontynuować – obiecał prezydent Francji.

Francja ma dostarczyć Ukrainie armatohaubice typu TRF1AKSARAN/Gamma-Rapho via Getty Images

- Nie możemy dostarczyć tyle, ile proszą Ukraińcy, bo musimy trochę zatrzymać, aby chronić naszą wschodnią flankę. Chronimy nasze terytorium. Od pierwszych dni wojny wysyłaliśmy żołnierzy i sprzęt do Rumunii. Wzmacniamy naszą obecność na wschodniej flance – podkreślił Macron.

Wielka Brytania przekaże Ukrainie rakiety przeciwlotnicze

- Ostatnie zmasowane ataki Rosji na obszary cywilne w Ukrainie uzasadniają stałe wsparcie dla tych, którzy dążą do obrony swojego kraju. Dlatego dziś autoryzowałem dostawę przeciwlotniczych rakiet AMRAAM dla Ukrainy - oświadczył brytyjski minister obrony Ben Wallace.

"Rakiety pomogą w ochronie infrastruktury krytycznej Ukrainy" - dodano w komunikacie ministerstwa. Ponadto, jak poinformował minister, przekazane zostaną setki dodatkowych rakiet obrony powietrznej innych typów, wraz z większą liczbą dronów i dalszych 18 dział artylerii.

Wielka Brytania poinformowała, że pociski średniego zasięgu typu AMRAAM, które zostaną dostarczone w najbliższych tygodniach, będą mogły być wykorzystane wraz z systemem średniego zasięgu NASAMS, do których dostawy zobowiązały się Stany Zjednoczone.

Kanada przekaże amunicję, drony i zimowe ubrania

Rząd Kanady przekaże Ukrainie wyposażenie dla armii o wartości 47 mln dolarów kanadyjskich – poinformowała w środę minister obrony Anita Anand. To zarówno amunicja, drony, jak i zimowe ubrania dla żołnierzy.

Nowa pomoc, którą dostarczy Kanada, jest odpowiedzią na listę potrzeb przekazanych przez rząd Ukrainy, a Anand powiadomiła o szczegółach w Brukseli, gdzie bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO – podał publiczny nadawca CBC.

Kanadyjska minister obrony Anita Anand podczas wizyty na ŁotwieTwitter/AnitaAnandMP

Ukraińska armia otrzyma z Kanady zimowe ubrania dla żołnierzy szyte w kanadyjskich firmach, od rękawiczek do butów i kurtek, o łącznej wartości 15 mln kanadyjskich. Łącznie to pół miliona sztuk wyposażenia.

- Zima nadchodzi. Kanada ma wyjątkowe doświadczenie, jeśli chodzi o odzież i wojnę w warunkach zimowych. Będziemy przekazywać dostawy w nadchodzących tygodniach - powiedziała Anand w rozmowie z dziennikarzami.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AKSARAN/Gamma-Rapho via Getty Images

Tagi:
Raporty: