Finlandia zamyka granicę dla rosyjskich turystów

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Finlandia zamknie granicę dla rosyjskich turystów o północy z czwartku na piątek czasu lokalnego. Powinno to doprowadzić do znacznego spadku ruchu transgranicznego między tymi krajami.

Jak przekazał na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto, wjazd Rosjan w celu odwiedzenia rodziny, jak również w celu podjęcia pracy i studiów, będzie nadal dozwolony.

Wcześniej w rządowym komunikacie przekazano, że "w czwartek rząd przyjmie rezolucję, która znacznie ograniczy prawo obywateli rosyjskich do wjazdu do Finlandii jako turystów i korzystania z Finlandii jako kraju tranzytowego podczas podróży do innych części strefy Schengen".

Zaznaczono również, że w tym tygodniu rząd będzie omawiał możliwość wybudowania ogrodzenia na granicy z Rosją. "Rząd otrzymał informacje o sposobach wzmocnienia kontroli na granicy między Finlandią a Rosją za pomocą ogrodzenia granicznego" – zakomunikował rząd w Helsinkach.

Ruch transgraniczny między Finlandią a Rosją dla celów turystycznych przywrócono w lipcu, po niemal dwóch latach obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem. W ostatnim tygodniu do Finlandii, wszystkimi środkami transportu, przedostaje się dziennie po ok. 5-8 tys. Rosjan (przez Imatrę ok. 2 tys.).

Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km.

Zaślepka materiału TVN24GO
Dlaczego Finlandia i Szwecja do tej pory nie chciały wstąpić do NATO? "Podcast o zagranicy"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości