Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Źródło:
PAP
Szwecja i Finlandia podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych
Szwecja i Finlandia podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych
Reuters Archive
Szwecja i Finlandia podczas wspólnych ćwiczeń wojskowychReuters Archive

Uczestnicy Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego wyrazili we wtorek przekonanie, że pokój w Unii Europejskiej zależy od zabezpieczenia wschodniej granicy. Fińscy deputowani zwracają przy tym uwagę, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową na granicy ich kraju.

- Rosja prowadzi hybrydową wojnę z Zachodem -  oświadczył fiński deputowany Pauli Aalto-Setala.

Parlamentarzyści z Estonii, Litwy, Łotwy, a także Polski i Szwecji odwiedzili posterunek graniczny Vartius w Kuhmo w fińskiej prowincji Kainuu, który w związku operacją hybrydową został zamknięty po raz pierwszy w listopadzie ubiegłego roku. Polskich parlamentarzystów reprezentował poseł Jarosław Wałęsa.

- Wielu kolegów przyznało, że dopiero na miejscu, zagrożenie wymierzone w Finlandię oraz inne kraje graniczne, nabrało konkretnego wymiaru – dodał Aalto-Setala.

Deputowani wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

"Pokój w UE jest zależny od zabezpieczenia wschodniej granicy" –  głosi wspólna deklaracja członków Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego. "Najbardziej wysuniętą na wschód granicę UE należy zabezpieczyć nie tylko przed zagrożeniem hybrydowym w związku z instrumentalnym napływem migrantów, ale także przed zagrożeniem militarnym" –  podkreślono.

Według delegatów przekazanie Finlandii kwoty 230 mln euro na ochronę wschodnich obszarów, co ogłosiła niedawno szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas kwietniowej wizyty w Lappeenranta, jest "działaniem zasadniczym i należy je wdrożyć od razu".

Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem fińskiego rządu, od połowy kwietnia, na czas nieokreślony, zamknięta jest cała licząca ponad 1300 km granica lądowa z Rosją. Zamknięte (także do odwołania) zostały również trzy morskie przejścia graniczne we wschodniej części Zatoki Fińskiej.

Władze argumentowały, że wraz z topnieniem śniegu i lodu operacja hybrydowa, polegająca na sterowanym napływie nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu przez Rosję, może przenieść się na szlaki wodne.

Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego została powołana w 1991 r. w Helsinkach jako forum dialogu politycznego między parlamentarzystami z państw tego regionu. Główne coroczne posiedzenie tego gremium odbędzie się pod koniec sierpnia w Danii, a jego motywem przewodnim będzie "Bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego".

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP