Finał Vatileaks. Dwa wyroki skazujące, trzy uniewinnienia

Francesca Chaouqui jest jedną z dwóch osób skazanych w sprawie VatileaksPAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Trzy uniewinnienia, dwa wyroki skazujące - tak zakończył się w czwartek, po prawie ośmiu miesiącach, proces przed sądem w Watykanie w sprawie Vatileaks, dotyczącej wycieku i publikacji tajnych dokumentów o finansach Stolicy Apostolskiej.

Włoscy dziennikarze Gianluigi Nuzzi i Emiliano Fittipaldi zostali w czwartek uniewinnieni przez sąd w Watykanie w procesie w tzw. sprawie Vatileaks, dotyczącej wycieku tajnych dokumentów zza Spiżowej Bramy.

Trybunał watykański uznał, że nie ma kompetencji jurysdykcyjnych i terytorialnych, by sądzić dziennikarzy, autorów wydanych w zeszłym roku we Włoszech książek, za zarzucane im czyny rozpowszechnienia tajnych materiałów. Dziennikarze po raz pierwszy zasiedli na ławie oskarżonych przed tym sądem.

Uniewinniono też współpracującego ze Stolicą Apostolską informatyka Nicolę Maio.

Dwa wyroki skazujące

Wyroki skazujące usłyszały dwie osoby.

Na 18 miesięcy więzienia skazany został były pracownik Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej hiszpański ksiądz Lucio Angel Vallejo Balda. Wyrok 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat otrzymała była doradczyni papieskiej komisji przygotowującej reformę finansów Francesca Chaouqui, która w połowie czerwca urodziła dziecko.

Na konferencji prasowej zaraz po ogłoszeniu wyroku Nuzzi i Fittipaldi wyrazili satysfakcję z decyzji sądu.

Emiliano Fittipaldi z tygodnika "L'Espresso" powiedział, że największym powodem do zadowolenia jest to, iż jest to pełne uniewinnienie. - To oznacza, że także w Państwie Watykańskim można uprawiać dziennikarstwo, jeśli przestrzega się jego reguł - dodał.

Dziennikarze oskarżani o kradzież

Baldzie i Chaouqui zarzucono, że wykradli i przekazali dziennikarzom poufne dokumenty, opublikowane następnie w ich książkach, wydanych tego samego dnia w listopadzie zeszłego roku. Proces rozpoczął się niecałe trzy tygodniu po ich publikacji. Prokurator domagał się 3 lat i 9 miesięcy więzienia dla Chaouqui, 3 lat i 1 miesiąca dla ks. Baldy, roku i miesiąca dla Maio, roku dla Nuzziego i uniewinnienia Fittipaldiego z braku dowodów. Z największą uwagą śledzono wytoczenie procesu dziennikarzom, w których obronie stanęła przedstawicielka Rady Europy oraz włoska federacja prasy i ponad 100 parlamentarzystów. We Włoszech prowadzono kampanię w internecie apelując o uniewinnienie Nuzziego i Fittipaldiego. Zarówno oni sami, jak i ich zwolennicy podkreślali, że nie można wytaczać procesu dziennikarstwu. W swych książkach obaj opisali trudności, jakie napotyka forsowana przez papieża Franciszka reforma finansów, przywileje hierarchii oraz nadużycia finansowe za Spiżową Bramą.

Autor: tmw/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Tagi:
Raporty: