Najnowszy amerykański myśliwiec wielozadaniowy nie jest w stanie pokonać w bezpośredniej walce dużo starszego myśliwca F-16. Tak wynika z raportu pilota doświadczalnego, do którego dotarł specjalistyczny portal War is Boring.
Pięciostronicowy raport, który nie został utajniony, ale oznaczony jako "tylko do użytku oficjalnego", miał zostać sporządzony w oparciu o ćwiczenia wojskowe, które przeprowadzono nad wodami Pacyfiku w styczniu tego roku. W czasie ćwiczeń przedseryjny myśliwiec piątej generacji, F-35A, stoczył pozorowaną walkę manewrową z pochodzącym z lat 80. myśliwcem F-16D Block 40, którego ma zastąpić w amerykańskiej armii.
Pozorowana walka 1 na 1
Celem pozorowanej walki było sprawdzenie, w jaki sposób najnowsza konstrukcja radzi sobie w walce 1 na 1, czyli w wykonywaniu manewrów myśliwskich przy dużych kątach natarcia i na różnych wysokościach. Co istotne, F-16 miał w ich czasie podczepione pod skrzydłami dwa dodatkowe zbiorniki paliwa, które ograniczały jego parametry aerodynamiczne.
Mimo to, według pilota testowego, którego imienia nie ujawniono, F-35 miał w czasie starć cierpieć na duże niedobory mocy. Ze względu na zbyt małą prędkość i gorsze własności aerodynamiczne nie był on w stanie zestrzelić F-16, a jednocześnie zbyt wolno dokonywał zwrotów lub wznoszeń, by uniknąć zestrzelenia gdy to przeciwnik w niego celował.
Co więcej, pilot miał ocenić, że jego hełm w myśliwcu F-35 był zbyt duży i ograniczał widoczność do tyłu, ułatwiając przeciwnikowi zaskoczenie go.
Koszty rosną, problemy też
Choć przeznaczeniem wielozadaniowych maszyn F-35 jest przede wszystkim dokonywanie ataków naziemnych, zwiad lotniczy oraz obrona powietrzna, niezdolność do obrony przed starszymi myśliwcami jest rozczarowująca.
Sporządzony przez pilota raport - o którym pisze War is Boring - jest kolejnym problemem związanym z najnowszą amerykańską konstrukcją, której rozwój ma już kilkuletnie opóźnienie i jak dotąd pochłonął ponad bilion dolarów. Od początku testów maszynę nękały usterki techniczne, m.in. z silnikiem i układem zasilania.
To jedyny nowy myśliwiec projektowany obecnie przez Stany Zjednoczone, które planują pozyskać ich w sumie niemal 2,5 tysiąca. Poza armią Stanów Zjednoczonych myśliwce trafią także do wojsk co najmniej kilku innych państw, m.in. Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii i Turcji.
Autor: mm\mtom / Źródło: War is Boring, The Diplomat
Źródło zdjęcia głównego: US Air Force / Ministerie van Defensie