Świat

"Zaskakujący rezultat" eurowyborów w Holandii

Świat


Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że Partia Pracy zdobyła 5 z 26 mandatów w europarlamencie przypadających Holandii, VVD - 4, Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) - 4, FvD - 3, a antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa - 1.

Reuters podkreśla, że wygrana Partii Pracy to "zaskakujący rezultat", który podbudowuje wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, wiodącego kandydata tej siły politycznej.

Agencja odnotowuje, że Rutte bez trudu uporał się z wyzwaniem ze strony antyunijnego i populistycznego Forum Demokratycznego (FvD) Thierry'ego Baudeta.

Wyniki oficjalne zostaną podane dopiero w niedzielę, po zakończeniu wyborów we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Eurowybory w Holandii

W 17-milionowej Holandii uprawnionych do głosowania jest 13 milionów ludzi. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku frekwencja wynosiła około 37 procent. W czwartek wybory odbywały się jeszcze w Wielkiej Brytanii. W piątek do urn wyborczych pójdą mieszkańcy Irlandii i Czech, a w sobotę Łotwy, Malty i Słowacji. W pozostałych krajach UE - w tym w Polsce - wybory odbędą się w niedzielę 26 maja. W całej Unii prawo głosu ma 426 mln osób.

Daty wyborów do Parlamentu Europejskiego

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Magazyny:
Raporty: