Co trzecia kobieta w UE ofiarą przemocy ze względu na płeć. Nowy raport Eurostatu 

Źródło:
PAP, Eurostat
Z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet przez Madryt przemaszerowały tysiące osób
Z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet przez Madryt przemaszerowały tysiące osób Reuters
wideo 2/4
Z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet przez Madryt przemaszerowały tysiące osób Reuters

Prawie co trzecia dorosła kobieta w Unii Europejskiej przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy ze względu na płeć - wynika z najnowszego raportu Eurostatu.

Jak wskazują wyniki opublikowanego w poniedziałek raportu, 31 proc. mieszkanek Unii Europejskiej doświadczyło w trakcie dorosłego życia przynajmniej raz przemocy ze względu na płeć - obejmującej przemoc fizyczną, groźby, bądź przemocą seksualną. Opracowanie Eurostatu powstało na bazie danych zbieranych przez krajowe organy statystyczne oraz firmy prywatne. Liczba uwzględnionych w jego treści pokrzywdzonych, w przeliczeniu na liczby całkowite, sięgnęła 50 milionów.

Najwyższy odsetek kobiet deklarujących doświadczenie w swym życiu przemocy ze względu na płeć odnotowano wśród kobiet w grupach wiekowych 18-29 oraz 30-44. Wyniósł on niemal 35 proc. Udział pokrzywdzonych w grupie 45-64 nieznacznie przekroczył 31 proc., a w grupie 65-74 był nieco wyższy niż 24 proc.

ZOBACZ TEŻ: Karane, zastraszane, bez praw. Te dziewczynki i kobiety "są w najgorszej sytuacji na świecie"

Polki i przemoc ze względu na płeć

Wśród państw z najwyższym udziałem kobiet deklarujących doświadczenie przemocy ze względu na płeć znalazły się Finlandia, Szwecja i Węgry. Udział pokrzywdzonych wyniósł tam kolejno 57,1, 52,5 i 49,1 proc. Najniższe wartości spośród państw UE odsetek ten osiągnął w Bułgarii (11,9) i w Polsce. Według deklaracji, przemocy w naszym kraju doświadczyło 16,7 proc. badanych kobiet ogółem. Najwyższą wartość - bo dokładnie 17,5 proc. - odsetek pokrzywdzonych osiągnął w grupach wiekowych 30-44 i 45-64.

Eurostat zaznaczył, że w przypadku Bułgarii i Polski część ujętych w raporcie danych może być "mało wiarygodna", nie wskazał jednak, skąd taka adnotacja. Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) zauważa, że ze względu na różnice kulturowe, mieszkanki wybranych państw UE mniej chętniej niż obywatelki innych krajów zgłaszają przypadki przemocy na policję. Rzadziej też dzielą się informacjami o doświadczanej przemocy z ankieterami. To, obok samej różnicy w liczbie aktów przemocy, może się przyczyniać do powstawania opisanych w raporcie różnic.

Sprawcy. Przemoc najczęściej ze strony partnera

W ramach opracowania, Eurostat przeanalizował, jak kształtuje się powszechność przemocy doświadczanej przez mieszkanki UE w zależności od tego, kto jest jej sprawcą. Doznanie przemocy fizycznej, psychicznej bądź seksualnej ze strony partnera zadeklarowało 32 proc. badanych. Podobnej krzywdy ze strony osoby niebędącej partnerem doświadczyło blisko 20 proc. ankietowanych. Przy tym 9 proc. doznało poniżających lub upokarzających aktów innych niż gwałt, kolejne 7 proc. padło ofiarą przemocy fizycznej bądź gróźb, a 4 proc. doświadczyło gwałtu.

Najwyższy odsetek pokrzywdzonych przez osobę niebędącą partnerem odnotowano w Finlandii. Wyniósł on tam 46,5 proc. Dalej znalazły się Szwecja (42 proc.) i Dania (38,2 proc.). Na drugim krańcu państw UE uplasowały się Bułgaria (5,9), Polska (8,2) i Czechy (9,7).

W poniedziałek, dzień publikacji raportu, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. 

ZOBACZ TEŻ: Wyszły na ulice, by "odzyskać noc". Protest kobiet w Indiach

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: PAP, Eurostat

Źródło zdjęcia głównego: Popescu - Valceanu Marius / Shutterstock.com